Naujamiesčio pramonės zona

Sovietmečiu Vilniuje viena po kitos kilo gamyklos, atsirado pramoninės zonos Naujamiestyje, Kirtimuose, Žemuosiuose Paneriuose. Naujamiestyje buvo gaminami radijo imtuvai, kojinės, drabužiai, cigaretės, kartoninės pakuotės, grąžtai. Gamyklos buvo tarsi atskiri miesteliai, pavyzdžiui, elektrotechnikos gamykloje „Elfa“ dirbo net apie 8300 darbuotojų. Dabar čia dūzgia ne staklės, o pagal šiuolaikinę muziką šoka muzikinio klubo „Loftas“ lankytojai. Gamykla „Zefyras“ kvepėjo visai ne cukrumi – čia per parą buvo pagaminama iki 480 tūkst. cigarečių. Didžiausia Europoje grąžtų gamykla taip pat buvo įsikūrusi Naujamiestyje.

Tačiau įdomiausią istoriją slepia dabar loftais ir komercinėmis patalpomis tapę T. Ševčenkos g. 16-uoju numeriu pažymėti pastatai. Čia veikusi gamykla „Pašto dėžė 555“ buvo slapta, todėl legendų apie tai, kas čia buvo gaminama – daug: lėktuvų juodosios dėžės, povandeninių laivų lokatoriai, gal net prietaisai kosminiams laivams. Vien šios gamyklos tyrimų ir projektavimo institute dirbo apie 10 tūkst. žmonių. Tačiau gamyba buvo taip įslaptinta, kad darbuotojai net patys nežinojo, kur bus naudojamos jų pagamintos detalės.

Adresas:
Vytenio g. 50
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.