Pirmoji Vilniaus vandens siurblinė

Kanalizacijos diegimo darbai Maironio g. prie šv. Onos bažnyčios XX a.

Šiandien kuriame nors Vilniaus senamiesčio name atsukę vandens čiaupą tikriausiai nepagalvotumėte, kad vanduo į jį atiteka iš siurblinės, kuri pastatyta net prieš 107 metus.

Vaikščiodami po Bernardinų sodą pamatysite dailius Bernardinų bažnyčios formas atkartojančius pastatus. Tai – iki šių dienų veikianti pirmoji Vilniaus vandens siurblinė, kuri požeminiu vandeniu, tekančiu iš 11 gręžinių, aprūpina Vilniaus centro ir senamiesčio gyventojus. Lietuvoje seniausias Vilniaus vandentiekis savo veiklą pradėjo 1501 m., tačiau būtent Bernardinų sode esanti vandenvietė tapo šiuolaikinio miesto vandentiekio pamatu – iš čia vanduo sostinės gyventojams pradėtas tiekti centralizuotai. Vandens atsargos yra laikomos po žeme esančiame šimtamečiame rezervuare, sumūrytame iš raudonų plytų.

Neapsieita ir be nesklandumų: XX amžiaus viduryje Vilniuje kilo dizenterijos ir šiltinės, plitusių vandeniu, protrūkis. Tad siurblinės vanduo pradėtas chloruoti. Antrojo pasaulinio karo metais besitraukdami vokiečiai susprogdino šio vandentiekio rezervuarą, tačiau jau po metų jis buvo atstatytas ir tiekia vandenį iki šiol.

Adresas:
Maironio g. 12
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.