Montvilos kolonija Lukiškėse

Šiandien turbūt būtų sunku įsivaizduoti apie gyvenamųjų kotedžų statybą šalia Lukiškių aikštės. Kaip ir tai, kad pirmieji kotedžai iškilo būtent čia.

XX amžiaus pradžioje Vilniuje sublokuotų kotedžų – vadinamų kolonijomis – statyba buvo nematytas ir laiką lenkiantis reiškinys. 22 pastatus buvusioje dykvietėje suprojektavęs žymus visuomenininkas ir filantropas Juozapas Montvila pasiūlė ekonomiškos statybos būdą nepaminant būsto komforto bei estetikos poreikių. Ir iš tiesų, eidami pro vieną unikaliausių Vilniaus architektūros perlų galėtumėte pagalvoti, jog atsidūrėte Londono priemiestyje.

Pagrindiniai „Art Nouveau“ stiliaus kolonijos gyventojai buvo inteligentija ir bankų tarnautojai. Būstai buvo parduodami išsimokėtinai, o paskolą teikė Žemės bankas, kurio direktoriumi ir buvo Juozapas Montvila. Čia gyveno teisininkai, advokatai, dailininkai ir prekybininkai. Beje, J. Tumo-Vaižganto g. 5 ir 7 namai puošti bajoriškais herbais pagal jų savininkų pageidavimus. Pakelkite akis į dangų: J. Savickio gatvės 11 namo stogas turi vieną gražiausių sostinėje – sparnuoto husaro – vėjarodį, primenantį apie elitinį Žečpospolitos karių luomą.

Adresas:
J. Tumo-Vaižganto g. 6
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.