Centrinė Vilniaus elektrinė

Elektrinės statyba. 1902 m. Energetikos ir technikos muziejaus fondai

1903 m. vasario 14 d. Vilniaus miestas nušvito naujai. Silpną žibalinių ir dujinių žibintų šviesą mieste pakeitė sužibę 198 lankiniai elektriniai žibintai. Tiesa, jų lemputės nebuvo pirmosios elektros lemputės Vilniuje. Pirmasis miesto namas, kuriame įsižiebė elektra, priklausė M. Jelenskiui – Gedimino pr. 19-ąjame name jis įsikūrė pirmąją privačią elektrinę. Netrukus jo kaimynas nutiesė oro liniją tarp Jelenskio namo ir rūmų, stovėjusių šių dienų Jakšto gatvės 9-ojo namo teritorijoje.

Tačiau grįžkime į miestą. Pastačius elektrinę elektrifikuojama nauja vandentiekio stotis, miestiečiai mėgaujasi elektros teikiamais privalumais, net svarstoma apie elektrinį tramvajų.  Tačiau šio progreso kortas sumaišo karas, ir 1944 m. elektrinę susprogdina besitraukiantys vokiečių kariai. Iki šių dienų išliko tik jos administracinis pastatas, o ant jo stogo – skulptūra „Elektra“. Žvelgdami į ją iš gatvės pusės, geriau įsižiūrėkite ir išvysite elektros deivę, pamynusią fakelu nešiną Prometėją – graikų titaną, pavogusį ugnį ir ją perdavusį žmonėms. Originali skulptūra sovietmečiu buvo nuimta ir pagal nuotraukas rekonstruota tik 1986 m.

Adresas:
Rinktinės g. 2
Telefonas:
+370 5 275 4312
Kaina:
6 €
Tinklalapis:
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.