Once in Vilnius

Kaip žmonės gyveno Vilniuje prieš 700 metų? Apie tai istorikai sužino iš užrašytų pasakojimų, rastų artefaktų, piešinių. Tačiau ką to meto vilniečiai būtų norėję parodyti ateities kartoms, jei būtų turėję filmavimo kamerą? Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga menų fabriko „Loftasprojektas „Once in Vilnius“ kvietė visus vilniečius ir miesto svečius sukurti išskirtinę vaizdo laiko kapsulę.

YouTube video

Filmas liudija hipotezę, kad miestas – tai žmonės, nes kas geriau pažįsta miestą nei tie, kurie čia gyvena, dirba, kuria, patiria, svečiuojasi, atranda. Todėl ir pristatyti, pasakoti apie Vilnių geriausia būtent per žmonių istorijas bei patirtis. Nuo Senamiesčio, iki Justiniškių, nuo Vilniuje gyvenančių afrikiečių bendruomenės iki LGBTQ+ kasdienybės –  filmas „Kartą Vilniuje“ kviečia į unikalią kelionę, kuri privers naujai pamatyti miestą.

Juk kiekvienas turi pamėgtų vietų, užfiksuoja ypatingus miesto įvykius savaip ir pastebi tai, pro ką kiti praeina. Pakanka iš kišenės išsitraukti telefoną ir įamžinti, ką norėtume parodyti ateities kartoms net po 700 metų. „Once in Vilnius“ kvietė visus dalytis savo vaizdais su pasauliu, iš kurių buvo sukurtas unikalus filmas „Once upon a time in Vilnius“.

Parsisiųskite programėlę ir papasakokime savo istoriją drauge.

Vaizdo palikimas ateities kartoms

Nuo kunigaikščio Gedimino laikų Vilnius garsėjo kaip multikultūrinis miestas, atviras visų tautų ir kultūrų žmonėms. Menų fabriko „Loftas“ projektas „Once in Vilnius“ suteikė platformą atskleisti Vilnių per jame gyvenančio, dirbančio, keliaujančio, emocijų patiriančio žmogaus akį bei tuo nepakartojamu jausmu pasidalyti su visu pasauliu. Tai tarsi naujųjų laikų Gedimino laiškas, skleidžiantis apie Vilnių žinią pasauliui.

Tačiau tai ir itin įtraukus projektas vilniečiams ir miesto svečiams, leidžiantis kiekvienam norinčiam tapti miesto videografu, palikti pėdsaką miesto istorijoje. Užfiksuotais ne ilgesniais kaip 2 minučių filmukais ar nuotraukomis galima buvo dalytis specialioje platformoje. Įkelta medžiaga viešai prieinama ir tampa tarsi Vilniaus metraščiu, kurį galima peržiūrėti daug kartų, dalytis patikusiais vaizdais su draugais socialiniuose tinkluose.

Kiekvienas galėjo būti režisierius

Norėdami prisiminti ypatingus įvykius, dažnai ieškome suvenyrų. Projektas „Once in Vilnius“ leidžia dar ilgai prisiminti 700 metų Vilniaus jubiliejų. 2023 m. kiekvienas norintysis interneto svetainėje galėjo susikurti unikalų asmeninį trumpametražį filmą apie dieną Vilniuje iš projekto metu surinktos medžiagos. „Once in Vilnius“ kiekvienas galėjo tapti režisieriumi – pakako pasirinkti norimą siužetą, veikėjus, lokaciją, paros metą ir kitus pageidaujamus elementus ir visą montažą palikti šiuolaikinėms technologijoms.

Kurti asmeninius filmus gali ne tik medžiagą projektui pateikę dalyviai, bet visi to norintieji. Filmo kūrimas tapo smagia pramoga, leidžiančia pasidžiaugti unikaliu rezultatu ir parodyti savo Vilniaus versiją draugams.

Filmas-metraštis iš 700 vaizdų

„Once upon a time in Vilnius“ – tarsi Vilniaus metraštis, sudarytas pačių gyventojų ir miesto svečių, todėl patraukiantis plačią žiūrovų auditoriją. Tai išskirtinė galimybė parodyti pasauliui, kaip 700 metų skaičiuojantis Vilnius sugeba sudominti ir išlikti aktualus.

Menų fabriko „Loftas“ projektą „Once in Vilnius“ vainikavo 2023 m. pabaigoje pristatytas ilgo metro filmas „Once upon a time in Vilnius“. Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga žinomos režisierės Elvina Nevardauskaitė ir Lina Lužytė bei montažo režisieriai Ričardas Matačius ir Kostas Radlinskas filmui simboliškai pasirinko 700 video iš žmonių viso projekto metu pateiktos medžiagos. Finalinis filmas akcentavo paprastas ir nuostabias smulkmenas, išskiriančias mūsų gyvenimus, parodančias kiekvieno žmogaus, kaip individo, skirtingą požiūrį į miestą, vertinamus dalykus ir vizijas. Filmą buvo galima pamatyti premjerose, festivaliuose, o vėliau – viešai prieinamoje interneto platformoje.

 

Filmo kompozitorius – Viktoras Diawara, muziką taip pat kuria Adas Gecevičius ir grupės „Kamanių šilelis“ narė Kamilė Gudmonaitė, Marijus Aleksa, Migluma, video operatorius – Andrius Seliuta, prodiuserė – Živilė Diavara.

Metas paruošti kameras

Sostinės gyvenimas niekada nestovi vietoje, taigi filme netrūko išskirtinių vaizdų visais paros ir metų laikais, užfiksuotų švenčių ir kasdienybės akimirkų. Kunigaikščio Gedimino laikais metraštininkai kūrė miesto istoriją, o vykstant projektui „Once in Vilnius“ kiekvienas žmogus galėjo tapti metraštininku, miesto gidu ar režisieriumi.

Išskirtinė vaizdo duomenų bazė, originalūs dalyvių filmai ir unikalus ilgo metro filmas išliko aktualūs Vilniui įžengus į naują šimtmetį ir tapo vertingu palikimu ateities kartoms. Po daugelio metų bus įdomu atsigręžti atgal ir pamatyti, kuo gyveno miestas ir miestiečiai, Vilniui švenčiant 700 metų jubiliejų.

Daugiau informacijos apie projektą

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.