Lukiškių kalėjimas

XIX a. kalėjimai buvo įrengti buvusiuose Vilniaus vienuolynuose, kaliniai čia turėjo dirbti katorgos darbus. Tačiau vietos kaliniams buvo per mažai, be to, pasikeitė bausmių tvarka, tad miestui prireikė naujo kalėjimo.

Naujasis Lukiškių kalėjimo kompleksas buvo modernus ir atliko ne vien tik kalinimo ir bausmių, bet ir darbo, maldos, sveikatos priežiūros ir administracines funkcijas. Pirmieji kaliniai į Lukiškių kalėjimą atkelti 1904 m. birželio 26 d. Kalėjimas savo funkcijos neprarado nei per abu pasaulinius karus, nei sovietiniu laikotarpiu, nei atgavus nepriklausomybę – paskutiniai kaliniai iškeldinti tik 2019 m.

Lukiškių kalėjimo pastatų komplekse buvo kalinami kriminaliniai nusikaltėliai, politiniai kaliniai, iš tremties pabėgę asmenys. Einant pro šalį akį traukia šalia kalėjimo esanti Šv. Mikalojaus Stebukladario cerkvė. Anuomet kelias į pasitaisymą buvo grindžiamas tikėjimu, todėl cerkvei skirta nemaža erdvė, ją puošė paveikslai, kilimai, garsių tapytojų ikonos.

Į tvora apjuostą kalėjimo pastatą dar visai neseniai tikriausiai nebūtumėte norėję patekti. Tačiau šiandien situacija pasikeitė. Nebeveikiančio kalėjimo patalpos savo architektūra traukia ir užsienio filmų ir reklamų kūrėjus – čia filmuotas ir garsusis „Netflix“ serialas „Stranger Things“.

Adresas:
Lukiškių skg. 6
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.