Laurynas Gucevičius (Stuoka-Gucevičius)

Juozapas Hiliaras Glovackis. Laurynas Stuoka-Gucevičius. 1823 m. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Kaip atrodė garsiausio XVIII amžiaus miesto architekto, Lauryno Gucevičiaus, namas? Gal kiek netikėta, bet prabangiame kvartale, ant K. Sirvydo skvero kampo, stovėjęs namas buvo kuklus, be jokios puošybos, išsiskyrė jis tik klasicistiniais elementais puoštais vartais.

Šv. Jono ir Gaono gatvių sankirtoje vertėtų įdėmiau pasižiūrėti į grindinį – jame matyti šaligatvio plytelėmis išgrįstas apskritimas, kuris žymi architekto namo rotondos bokštelio vietą. Namą architektui padovanojo jo globėjas, vyskupas Ignotas Jonas Masalskis, už nuopelnus statant Verkių rūmų ansamblį ir rekonstruojant Vilniaus katedrą.

L. Gucevičius vadinamas lietuviškojo klasicizmo architektūros pradininku. Jis prisidėjo prie pagrindinių sostinės pastatų išvaizdos, taip pat sudarė pirmąjį Vilniaus miesto vakarinės dalies topografinį planą. Matyt, dauguma yra girdėję apie garsiausią architekto kūrinį – Vilniaus katedros rekonstrukciją, pavertusią katedrą klasicizmo perlu.

Adresas:
Šv. Jono g. / Universiteto g.
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.