Edukacinė komisija

Nežinomas XIX a. II p. dailininkas. Petras Skarga. 1871 m. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Prisimenate savo mokyklos laikus? O ar žinojote, kad švietimo sistemos pagrindai buvo padėti dar XVIII a.? Iš Vilniaus išvykus jėzuitams, Vilniaus universitetas liko be šeimininkų, tad čia buvo įkurta Edukacinė komisija – Europoje pirmoji pasaulietinė švietimo ministerija, kurios užduotis buvo iš bažnyčios perimti švietimą ir jį reformuoti. Būtent jai turėtume būti dėkingi ir už šiuolaikinės mokyklos pamatus.

Edukacinė komisija siekė, kad privalomai būtų mokomi visų luomų 7–12 metų amžiaus vaikai. Buvo numatyta dėstyti gamtos ir tiksliuosius mokslus, bendrojo lavinimo, praktinio žemės ūkio ir amatų, gimtosios kalbos dalykus, vesti fizinio lavinimo pamokas. Pirmieji vadovėliai dienos šviesą  išvydo XVIII a. antroje pusėje, vaikai iš vadovėlių mokėsi matematikos, fizikos, logikos ir botanikos. Knyga, ilgą laiką buvusi prabangos dalimi, tapo kasdienybės atributu. Pagal Apšvietos epochos ideologiją, Mokytojų seminarijoje buvo profesionaliai pradėti rengti mokytojai.

Adresas:
Universiteto g. 3
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.