Vilniaus Katedros kapitula

Vilniaus katedros kapitulos antspaudas, 1780 m. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Lietuvos krikšto data laikomas ne konkretaus valdovo ar visų gyventojų pakrikštijimo faktas, bet Vilniaus vyskupijos įsteigimas 1387 m., po kurio vyskupija nepertraukiamai veikia iki šiol. Kitais metais kartu su vyskupija popiežius patvirtino ir Vilniaus vyskupijos katedros kapitulą – dvasininkijos elitą telkusią instituciją, vyskupo patariamąjį organą. Ji rūpinosi bažnyčių statyba, Vilniaus katedros sakraline muzika, chorais, vargonais, lobyno saugojimu ir priežiūra. Kapitula turėjo savo herbą – kryžių, praskeltą apačioje, su dviem karūnomis iš šonų.

Šiandien žengdami Pilies gatve galite padėkoti kapitulai už matomą vaizdą. Kapitulos nariai gyveno netoli katedros, vadinamajame Kapitulos kvartale, ir vien Pilies gatvėje disponavo 14 namų. Dėl mieste vykstančių gaisrų kapitula įpareigojo statyti tik mūrinius namus, mūrinius bravorus, o namų stogus liepta dengti čerpėmis. Vilniaus katedros kapitula veikė iki katedros uždarymo 1949 m., o po nepriklausomybės paskelbimo ją pakeitė vyskupijos kunigų taryba. Tačiau kapitulai priklausę pastatai Pilies ir kitose Vilniaus senamiesčio gatvėse iki šiol priklauso Vilniaus arkivyskupijai. Galbūt ir jūsų mėgstama parduotuvėlė yra įsikūrusi viename iš kapitulos namų.

Adresas:
Katedros a.
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.