Tilto g. sodai

Wilhelm Hermes. Natiurmortas su vaisiais ir daržovėmis, XIX a. Šiaulių „Aušros“ muziejus

Vilniaus didikų sodai niekuo nenusileido karališkiesiems. Greta dabartinės Tilto gatvės stūksojo ne mums įprasti, šiame laikmetyje matomi, namai, o buvo įsikūręs Radvilų dvaras ir sodai. Čia augo ne tik tradiciniai vaismedžiai: medinėje oranžerijoje buvo auginamos ir figos, graikiniai riešutai, net šiandien supermaistu įvardijamos šilkmedžio uogos, augusios Elžbietos Sofijos Hohencolern-Radvilienės sode. Rašytiniuose šaltiniuose užfiksuota, kad iki to laiko Lietuvoje šios uogos auginamos nebuvo. Egzotiški vaismedžiai buvo itin brangūs, XVI a. bauda už skiepyto medelio sunaikinimą atitiko 12 karvių ar 24000 kopūstų kainą.

Sode augo ne tik vaisiai ir uogos: čia buvo ir daržas su vadinamosiomis itališkomis daržovėmis, augo artišokai, šparagai, gražgarstės, cikorijos, prieskoniai, daržo aprašyme bene pirmą kartą buvo paminėta ir Lietuvoje auginama bulvė. Tad didikų virėjai virtuvėje galėjo parodyti visą savo išmonę. Vėliau tuose žiemos soduose pradėtos auginti ir egzotinės gėlės. LDK teritorijoje įspūdingiausias egzotinių vaisių sodas, žydėję Palenkės Pialoje, priklausė Radviloms. Jame augo apelsinmedžiai, granatmedžiai, figmedžiai, pasifloros – iš viso net 1675 įvairiausi medžiai.

Adresas:
Tilto g.
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.