Marcipaninė taika

Jozefas Michaelis Holcapflis  pagal Kviriną van Brekelenkamą. Piršlybos. XIX a. pr. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Šiandien gauti dovanų dėžutę saldainių – malonu, tačiau tas jausmas tikrai neprilygsta XVI a. patirtajam gavus šių saldumynų, kai dėžutė marcipanų buvo brangi retenybė, dažniausiai dovanojama piršlybų metu sužadėtinei.

Su marcipanais yra susijusi ir ypatinga istorija, nutikusi Vilniuje. XVI a. pabaigoje Chodkevičų rūmuose gyveno Sofija Olelkaitė, turtingiausia LDK nuotaka. Dar jos jaunystėje Jurgis Chodkevičius sutarė su Radvila Perkūnu dėl senų skolų ištekinti Sofiją už Jonušo Radvilos, kuriam atitektų pasakiškas kraitis. Tačiau, artėjant Sofijos pilnametystei, Chodkevičiai persigalvojo, ir į Vilnių atvyko tūkstantinės abiejų didikų kariuomenės. Kad išvengtų pilietinio karo, Jonušas Radvila ne kartą vyko pas Sofiją nešinas marcipanų dėžutėmis. Miestas juokėsi, kad tokioje situacijoje „nepadės jokie pasaulio marcipanai“. Šis posakis išliko ilgiau nei gyveno Sofija ir Jonušas, ir jį buvo galima išgirsti dar XX a. pradžioje.

Ar dėl įvykusių vestuvių visgi galima dėkoti marcipanams –  nežinia, o ir santuoka truko neilgai, Sofija netrukus mirė gimdymo metu.

Adresas:
Didžioji g. 4
Telefonas:
+370 5 212 4258
Kaina:
5 €
Tinklalapis:
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.