Egzotiška Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio kelionė

Lukas Kilijanas, Dominykas Kustodis. Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis. XVII a. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

Vienas didžiausių LDK keliauninkų, pažinusių užjūrio kraštus, buvo Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis. Vilniaus Literatų gatvėje galima išvysti jo užsakytą LDK žemėlapio atvaizdą. Didikas dvejus metus keliavo po Artimuosius Rytus ir kaupė įspūdžius, kuriuos vėliau aprašė atsiminimuose „Kelionė į Jeruzalę“. Knyga buvo tokia populiari, kad ją išleidus ne tik lietuvių, bet ir lotynų, vokiečių, lenkų, rusų kalbomis, dar kelis amžius ji buvo platinama ir skaitoma visoje Europoje.

Būdamas svečiuose kraštuose Mikalojus Kristupas Radvila Našlaitėlis dokumentavo ne tik neįprastus papročius, bet ir maisto tradicijas. Tai iš jo sužinome, kad sirai manė, jog Adomas ir Ieva rojuje valgė ne obuolį, o… bananą, jis rašė: „Vaisius supjausčius į skrituliukus, pasirodo T raidės, būtent kryžiaus formos.“ Tiesa, Radvila Našlaitėlis nebuvo tuo įsitikinęs. Iš aprašymo panašu, kad tais laikais šiandien kiekvienoje maisto prekių parduotuvėje randamas bananas dar nebuvo pasiekęs Vilniaus, nors agurkai lietuviams jau buvo įprasti: „Iš pažiūros tas vaisius panašus į mūsų agurką, tiktai kiek ilgesnis, storesnis, labiau įlinkęs.“

Keliautojui teko paragauti ir „avgotaracho“ (sūdytų didžiagalvių kefalių ikrų su vaško apvalkalu), dabar šis patiekalas yra įtrauktas į ES Saugomos kilmės vietos nuorodos duomenų bazę.

Adresas:
Literatų g.
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.