Artėjantį 700-tąjį Vilniaus gimtadienį primins 7 vasaros festivaliai

Įveikęs pandemijos iššūkį, pasaulis atsidūrė karo akivaizdoje, bet demokratiškos šalys ir miestai vienijasi. Vilnius savo palaikymą Ukrainai demonstruoja nuo pat karo pradžios: į sostinės glėbį priimti, apgyvendinti ir įdarbinti tūkstančiai nuo karo pabėgusių ukrainiečių, renkamos lėšos ir siunčiama humanitarinė pagalba ten kovojantiems už savo laisvę žmonėms. Jaučiame prasmę, galėdami padėti ir priglausti tuos, kuriems reikia pagalbos – Vilnius visada buvo atviras broliškoms tautoms. Artėjančio 700-ojo miesto jubiliejaus proga sau ir pasauliui galime priminti – branginame ir saugome savo laisvę, o kultūra, kurios niekada netrūko Lietuvos sostinėje, dabar tampa jos simboliu.  

Artėjančią vasarą ir šiltomis rudens dienomis net 7 festivaliai kvies miestiečius bei sostinės svečius į išskirtinius renginius, kurie pasklis po koncertų sales, parkus, gatves ir miesto aikštes, skatindami švęsti įspūdingą Vilniaus įkūrimo jubiliejų. Kiekvienas festivalis savo programoje ypatingus pasirodymus skirs Vilniaus 700 metų jubiliejui, kurio laukia visa Lietuva. Iki rudens vyksiantys festivaliai sostinės gyventojus, Lietuvos bei užsienio svečius kviečia pasisemti įkvėpimo ir liudija – Vilnius jaunas, kūrybingas ir veržlus.

Išskirtinė Vilniaus vasara – skambanti ir pašėlusi   

Vienas kitą vejantys festivaliai su atvykstančiais įvairių šalių menininkais ir Lietuvos talentais kurs mieste šventinę atmosferą. „Tikimės, kad jie praturtins miesto kultūrinę aplinką ir paskatins į Lietuvos sostinę pažvelgti iš naujos perspektyvos. Tai bus  ryškus akcentas jubiliejinėje sostinės programoje, suteiksiantis daugiau įkvėpimo didžiuotis kultūriniais ir istoriniais pasiekimais,“ – sako „Go Vilnius“ vadovė Inga Romanovskienė. Anot jos, gyvas, muzikos ir renginių kupinas miestas – tai dar viena proga atkreipti pasaulio dėmesį, kad mūsų šalis yra saugi.

Ar esate pasiruošę stovėti ant galvos? 

Iki gegužės 25 d. Vilniuje vyksta tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“. Per 25 gyvavimo metus jis tapo neatsiejama Vilniaus kultūrinio gyvenimo dalimi ir kaskart nesiliauja stebinti. Sveikindamas sostinės su artėjančiu jubiliejumi, festivalis kviečia į žinomo pasaulyje menininko, chorereografo Yoann Bourgeois (Prancūzija) trumpųjų kūrinių programą „Laikini sprendimai sustabdytai akimirkai“, žavinti netikėtumais: dėl kūriniuose naudojamų išskirtinių scenografijos konstrukcijų autorius vadinamas fizikos dramaturgu.

Dar vienas šių metų festivalio atradimas – į Vilniaus Katedros aikštę atkeliaujantis unikalus spektaklis „Miškas“, kurį kūrė kelių šalių menininkės, analizuojančios kūno, gamtos, klimato ir kolektyvinių praktikų nestabilumo temas. Išskirtinis ir pasirodymų formatas – kartu su atlikėjomis juose kviečiami dalyvauti ir miesto gyventojai, mokantys stovėti ant galvos.

Kiek žmonių – tiek Vilnių 

Kiekvieną vidurvasarį Valdovų Rūmų didžiajame kieme vykstantys „Midsummer Vilnius“ koncertai pagreitina Vilniaus pulsą, o šiemet liepos 11-22 dienomis galima tikėtis dar daugiau unikalumo – šeštąjį festivalio vakarą lankytojų lauks Vilniaus gimtadieniui skirtas renginys „Tarsi Vilnius“ – audiovizualinis miesto koliažas.

Premjerinis originalaus formato kūrinys apjungs Eitvydo Doškaus kinematografiją, Pauliaus Kilbausko bei Vyginto Kisevičiaus garso kompozicijas ir choro BEL CANTO (dir. Modestas Pitrėnas) gyvai atliekamą muziką, kuri susilies su dokumentinio kino kadrais. Miestas, kurį tarsi iki skausmo pažįstame, parodys visai kitokį savo veidą, kalbėdamas jums negirdėtais balsais.

Koncertas romantišką vasaros naktį 

Didžiausias, tarptautiniu kokybės ženklu „EFFE Label“ įvertintas Vilniaus renginys „Kristupo vasaros festivalis“ šiemet vyks liepos 11 – rugsėjo 20 dienomis. Kuriantis jaukią, demokratišką ir įtraukią erdvę, festivalis nuo 1995 metų nepaliauja įrodinėti, kad muzikai nėra netinkamo laiko ar vietos.

,,Kristupo vasaros festivalis“ šiemet įsilies į Vilniaus 700-ojo jubiliejaus programą pakviesdamas į unikalią „Kristoforų naktį“: Šv. Kazimiero bažnyčioje pasirodymus surengs būrys Šv. Kristoforo statulėlės laureatų.

Kvapą gniaužianti rizika – šeimos narių pasirodymuose 

Jau 17-tą kartą rugsėjo 7-15 dienomis Vilniuje vyks Tarptautinis šiuolaikinio cirko festivalis „HELIUM“. Šių metų festivalio tema – tarpusavio ryšiai, kurie atsiskleis 700 sostinės gimtadieniui skirtuose pasirodymuose. Vienas įspūdingiausių  – „BIT BY BIT“, kurio metu broliai Bruyninckx‘ai bus sujungti virve, o vieną jos galą įsikąs tarp dantų. Taip jie tiesiogine prasme įkūnys brolystės, rizikos prisiėmimo, meilės, kovos, nuopuolio ir solidarumo istoriją.

Kitame pasirodyme, pavadintame „Carrying my father“, keturi cirko artistai dalysis scena su savo tėčiais. Akrobatinis spektaklis inscenizuos nešimą ir buvimą nešamu, laikymąsi ir paleidimą, trapią jėgą ir žaismingą konkurenciją. „HELIUM“ festivalis dar kartą primins, kad svarbiausias šventes, o tuo pačiu ir Vilniaus gimtadienį, smagiausia švęsti su artimiausiais.

Ar esate dalyvavę gatvės vakarėlyje?  

Rinktinės muzikos ir šiuolaikinio meno festivalis „Loftas Fest“ rugsėjo 8-11 dienomis sostinės Naujamiestyje esančią buvusių gamyklų teritoriją pavers muzikos ir kultūros traukos centru. Festivalis, kasmet siūlantis alternatyvios muzikos atlikėjų, teatro, cirko pasirodymus, menininkų instaliacijas, diskusijas ir kino seansus, Vilniaus gimtadienį kviečia švęsti „Vilnius 700 Block Party“ vakarėlyje.

Gatvės vakarėliai gerai žinomi ir mėgstami Vakarų Europoje bei Šiaurės Amerikoje, į juos susirenka aplinkinės bendruomenės nariai ir miestiečiai, siekdami abipusio solidarumo ir pasilinksminimo. Šį konceptą rudenį bus galima išbandyti ir Vilniuje „Block Party“, kuris vyks uždarytoje Vytenio gatvės dalyje. Skambant hip hopo muzikai galima bus įsitraukti į smagias veiklas, klausytis atlikėjų pasirodymų ir linksmintis kartu su visa šeima.

Susiliejus technologijoms ir teatrui gims naujas žanras 

Nuo pat Vilniaus tarptautinio teatro festivalio „Sirenos“ įkūrimo 2004-ais metais festivalio organizatoriai siekė užtikrinti abipusį idėjų ir kūrybos mainų procesą tarp Lietuvos ir pasaulinio teatro, o Lietuvos teatro publikai pristatyti „kitokį“ teatrą, tuo pačiu parodant novatoriškus pasaulio scenos menininkų darbus, formuojančius naują teatro realybę.

Šįkart festivalyje, kuris vyks rugsėjo 21 – spalio 9 dienomis, laukia naujas žanras – performatyvios paskaitos, kurias pristatys garsūs užsienio kūrėjai. Vieni jų – Vokietijos trupė „Rimini Protokoll“ ir Šveicarijos teatras „Vidy“. Tai unikali ir pirmą kartą Lietuvoje vyksianti programa, kuri susies iš pirmo žvilgsnio itin skirtingas sritis: technologijas ir teatrą (pavyzdžiui, scenoje vaidins ne aktorius ir net ne žmogus, o robotas-humanoidas), taip pat spektaklį ir paskaitą, kurioje žaismingai, įdomiai ir netikėtai bus pateikiamas itin rimtas mokslinis turinys.

Šventė – pas jus į namus 

Pernai asociacija AGATA,  Vilniaus miesto savivaldybė ir agentūra „Go Vilnius“ nusprendė į miesto gatves perkelti ypač daug lankytojų dėmesio susilaukiančią Vilniaus Knygų mugės metu vykstančią „Muzikos salę“. Idėjai pasiteisinus ir šiais metais birželio 15-16 dienomis renginio organizatoriai pakvies klausytis gyvos muzikos gyvenamųjų rajonų kiemuose.

Skirtingi pasirodymai keturiose scenose, jau pamėgti ir nauji populiarių atlikėjų kūriniai skirti pagrindiniam tikslui – ne formaliai, o nuoširdžiai paminėti Vilniaus jubiliejų ir atnešti šventinę nuotaiką vilniečiams tiesiai į jų kiemus.

Visą informaciją apie Vilniaus jubiliejui skirtus renginius Vilniaus festivaliuose galite rasti čia

 

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.