Nacionalinės ekspedicijos diskusijos: Vilnius 700

„Nacionalinės ekspedicijos diskusijos: Vilnius 700“ leidžia smalsiausiems istorijos mėgėjams išgirsti žymiausių Lietuvos istorikų, mokslininkų, kultūros ir meno ekspertų diskusijas intriguojančiomis temomis – nuo Vilnijos vietos žemėlapyje, žymiausių pasaulio vilniečių, svarstymų, kuris svarbesnis – šv. Kristoforas ar Vytis, iki Vilniaus misijos Europoje ir lenkų, rusų, žydų, baltarusių aistros Vilniui.

Leiskitės į kelionę po 700 metų siekiančios Vilniaus istorijos lobynus.

700 Vilniaus metų. Šv. Kristoforas ar Vytis?

Kuris simbolis – šv. Kristoforas ar Vytis – geriausiai reprezentuoja Vilnių? Ką miestas šiais simboliais kalba pasauliui? Kokią prasmę jie turi? Šiuos ir kitus klausimus gvildena istorikas prof. Alfredas Bumblauskas, menotyrininkė dr. Sigita Maslauskaitė-Mažylienė ir Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius.

Daugiau informacijos ir video

 

Kas yra žymiausi vilniečiai?

Didingesnis pasaulio pranašas yra tas, kurį pamiršome, ar tas, kuris arčiau mūsų? Kai kurie vilniečiai, palikę ryškų pėdsaką Vilniaus istorijoje, net neturi savo Vikipedijos puslapio lietuvių kalba ir yra nepelnytai pamiršti. Nors tai iš pirmo žvilgsnio mažai girdėtos asmenybės, tačiau jos visame pasaulyje garsino mūsų sostinę.

Papildykime žymiausių vilniečių sąrašą naujai atrastais lobiais.

Daugiau informacijos ir video

 

,,Lenkų, rusų, žydų, baltarusių aistra Vilniui: grėsmė ar galimybė?“

Ar galite įsivaizduoti, kad XVII a. konfliktų laikotarpiu Pilies gatvėje vienas šalia kito gyveno, tarpusavyje tuokėsi ir vieni kitų laidotuvėse dalyvavo katalikai, liuteronai, kalvinistai, stačiatikiai? Vilniaus miestas nuo pat pradžių kūrėsi kaip daugiatautis, daugiakultūris miestas ir buvo atviras įvairių šalių ir konfesijų žmonėms.

Daugiau informacijos ir video

 

„Puidziem aplinkui, bo tutaj šlapia.“ Vilnijos vieta Lietuvos etnografiniame žemėlapyje.

Smalsu, kas užkoduota šiuo pavadinimu? Atskleidžiame, kad tai ne originalus posakis, o šmaikštus juokelis, pašiepiantis Vilniaus krašte gyvenančių vadinamųjų tuteišių, kalbančių „po prostu“, kalbą, turinčią įvairių kalbų žodžių.

Daugiau informacijos ir video

 

,,Vilniaus misija Europoje: laisvės forpostas ar soti provincija?“

Istoriniame laikotarpyje, kuriame esame, linkstame save apibrėžti kaip laisvės forpostą, būti Europos centru, tiltu tarp Rytų ir Vakarų. Tačiau kas gi yra forpostas? Tai išneštas į priekį gynybinis taškas, turintis saugoti pažeidžiamiausią miesto vietą – vartus, kurie yra dažniausiai šturmuojami. Puikiausias to pavyzdys – bastėja prie buvusių Vilniaus Subačiaus vartų.

Daugiau informacijos ir video

 

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.