2021 Sausis

Video projektas „Istorinis Vilniaus meniu“

Artėjančio Vilniaus 700 m. jubiliejaus proga apie Lietuvos sostinę sužinokite kažką naujo. Paruošėme jums degustacinį video projektą „Istorinio Vilniaus meniu“. Čia kiekviena pažintinė  tema yra sudaryta iš trumpų istorinių pasakojimų, tad pažindinimasis su miesto istorijomis tikrai neprailgs!

Projekto metu žiūrėkite 7 vaizdo įrašus, kuriuose žavūs profesionalūs istorikai gyvai ir įtraukiančiai pristato surinktas žinias, arba skaitykite straipsnius jus dominančiomis temomis. Vilnius yra toks skirtingas, bet po miesto skliautais sutelpa visi. Jūsų laukia ypatingi atradimai, tik „vartydami“ meniu pasirinkite pageidaujamą temą: „Vilniaus legendos ir simboliai“, „Vilnius – sostinė, širdis, židinys“, „Vilniaus manifestai“, „Iš čia kylama į žvaigždes: švietimas ir konfesijos Vilniuje“, „Miesto katastrofos ir prisikėlimai“, „Pergalės ir šventės“, „Vilniaus kasdienybė ir peizažai“. Tad pirmyn atrasti kažką naujo!

Lietuvos istorikai nudirbo milžinišką darbą – 700 metų siekiančią sostinės istoriją išklojo trumpuose įtraukiančiuose tekstuose. Projekto „Istorinio Vilniaus meniu“ metu susipažinsite su dar negirdėtais faktais, kūrusiais Vilniaus identitetą, ir kitomis akimis pažvelgsite į anksčiau nepastebėtas vietas. Išgirsite ne tik miesto legendų, bet ir pasakojimų apie žmonių kasdienybę, didvyriškas šlovės akimirkas ir miesto išgyventas katastrofas.

Vieta: Delfi; Vilnius 700
Data: Sausio 7-22 d.
El. paštas: 700@vilnius.lt

I. Vilnius – sostinė, širdis, židinys

Vilnius – valdovų ir vadovų miestas, Lietuvos valstybingumo centras. Vilnius – miestas, kuris spindėjo visais laikais. Kur prasidėjo ir kur baigėsi „Baltijos kelias“? Kaip? Kodėl? Išgirskite, sužinokite įspūdingas miesto istorijas.

Esu istorikas, kuris Vilnių atrandą kiekvieną dieną. Šis miestas – tai nepaprastas potyrių, spalvų ir idėjų laukas. Vilnius nepaliauja stebinti netikėtomis laiko gijomis, žmonių istorijomis bei kultūros kodais. Linkiu kiekvienam atrasti, ištirti ir pažinti savąjį Vilnių.

Žiūrėti video

 

II. Pergalės ir šventės

Koks gyvenimas, kokios šventės ir paminėjimai vyko Vilniuje nuo pat miesto įkūrimo pradžios iki dabar? Artinantis 700-ajam Vilniaus gimtadieniui istorikė Neringa Dambrauskaitė papasakos ar tiesa, kad fejerverkai per išskirtines miesto šventės pokšėdavo net po 4 valandas? Pasiruošimas Vilniaus 700 gimtadieniui – prasideda.

Esu  istorikė, Vilniaus universiteto dėstytoja dr. Neringa Dambrauskaitė. Savo tyrimuose atskleidžiu Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpio istoriją. Jau tuo metu, o ir kitais laikotarpiais, Vilnius buvo gyvas ir šurmuliuojantis miestas, kuriame virė intensyvus socialinis gyvenimas: vyko šventės, puotos, įvairios pramogos ir renginiai, pritraukdavę ne tik miesto gyventojus, bet ir svečius.

Žiūrėti video

 

III. Iš čia kylama į žvaigždes: švietimas ir konfesijos Vilniuje

Kilkite į žvaigždes Vilniuje! Pasinerkite į įspūdingiausių Vilniaus mokslo, religijos ir kultūros atradimų pasaulį. Sužinokite, ką slepia prabėgę Vilniaus šimtmečiai. Pasakoja Akvilė Naudžiūnienė.

Esu kultūros istorikė, nuolat ieškanti kultūroje istorijos ir istorijoje kultūros, Akvilė Naudžiūnienė. Į istorikės veiklą žiūriu kaip į dvigubą galimybę – svarbu tiek tirti, atrasti istorinius siužetus ir juos aktualizuoti dabarties kontekstuose, tiek savo atradimais ir istorijomis dalytis su plačiąja visuomene. Vilniaus miesto istorija yra kasdienis atradimas tiek kultūros istorikui, tiek kiekvienam atidesniam praeiviui – ji nėra statiška, gausi kontraversijų ir drąsių sprendimų, todėl ją tirti bei apie ją kalbėti yra ir iššūkis, ir privilegija.

Žiūrėti video

 

IV. Lietuvos legendos ir simboliai

Ar žinojote, kad kadaise Vilniuje miestiečiai savo gyvenamąja vieta dalijosi su mitinėmis būtybėmis ir paslaptingais gyventojais? Menotyrininkas Juozapas Blažiūnas susipažindins su jomis ir jais iš arčiau: sužinokime, kaip šios istorijos veikia miesto gyvenimą šiandien.

Esu Juozapas Blažiūnas, menotyros mokslų daktaras, Vilniaus universiteto docentas, Lietuvos literatūros ir meno archyvo direktorius. Mano interesų ir veiklos sritys kultūros bei menotyros baruose yra ypač plataus masto: nuo dalyvavimo archeologiniuose kasinėjimuose iki meno kūrinių restauravimo, nuo viešų paskaitų iki pranešimų konferencijose skaitymo, nuo diskusijų ir seminarų rengimo iki parodų organizavimo bei kuravimo, nuo mokslinių straipsnių rašymo iki dalyvavimo tarptautiniuose projektuose, nuo kelionių po tolimiausius pasaulio užkampius iki braidžiojimo po Lietuvos pelkes. Ir visa tai tik dėl to, kad pažinti save ir kitus.

Nuotrauka © Vidmantas Balkūnas

Žiūrėti video

 

V. Vilniaus manifestai

Vilnius – laisvės lopšys, kuriame gimė daugybė išskirtinių idėjų. Miestas visada žengė viena koja priekyje kitų miestų. Sužinokite apie įsimintiniausias Lietuvos istorijos akimirkas. Jas pristatys istorikė ir visuomenininkė Luka Sinevičienė.

Esu istorikė ir aktyvi visuomenininkė Luka Sinevičienė. Be galo myliu Lietuvą, o istorija ir galimybė ja dalintis su visais yra vienas gražiausių būdų tą meilę išreikšti. Žinia apie Vilnių kaip reikšmingą politinį centrą, saugią vietą visų kultūrų ir konfesijų žmonėms, puikų amatininkų ir pirklių cechą pasklido jau XIV a. Praėjus ne vienam šimtmečiui Vilnius garbingai tebesaugo, laisvo ir manifestuojančio miesto vardą.

Žiūrėti video