7 kelionės kryptimi – Vilnius 700

Legendomis apipintas XIV-ojo amžiaus Vilnius: ar Vilnius užgimė Verkiuose ir kodėl lietuviams nepatiko barzdos?

Šiandien žaliausia Europos sostine tituluojamas Vilnius prieš beveik 700 metų įsikūrė ant septynių kalvų. Per daugybę šimtmečių pats miestas tapo gyva legenda ir toliau kuria naujus siužetų vingius, tačiau nuo ko prasidėjo šio didingo miesto istorija? Artėjančio sostinės jubiliejaus proga rengiamo projekto ,,7 kelionės kryptimi – Vilnius 700“ siūloma nusikelti pirmiausia į XIV amžiaus Vilnių ir susipažinti  su neįtikėtinomis miesto sukūrimo legendomis.

 

Kelionė į XIV amžių

 

Kviečia pamatyti žilą ir legendinį Vilnių

 

Vilniaus turizmo ir plėtros „Go Vilnius“ pristatomas projektas ,,7 kelionės kryptimi – Vilnius 700“ apžvelgs vis kitą Lietuvos sostinei svarbų laikotarpį bei kvies virtualiai pasivaikščioti po skirtingas Vilniaus epochas, pamatyti skirtingus sostinės veidus. Projekto kūrėjai pasakoja, jog tai nebus įprasti maršrutai, kurių metu bandoma tik papasakoti istorijos faktus – siekiama, kad kiekvienas žiūrovas pajustų skirtingas epochų nuotaikas, pamatytų nepažintus sostinės veidus: virtualiai pažvelgtų į Vilnių kaip į legendų miestą, taip pat kaip į žmonių, gastronomijos, apsipirkinėjimo, modernizacijos centrą, sugebėjusį, nepaisant užpuolimų ir pandemijų, kultūros pagalba pakilti lyg feniksas iš pelenų.  

Keliaujant vis kitais virtualiais maršrutais žiūrovai turės galimybę pajusti skirtingų istorinių laikmečių aktualijas – suprasti, kas formavo šiandieninį miestą, patirti nekasdienių nuotykių. Pavyzdžiui, pamatyti, kaip prieš akis išdygsta didingi rūmai su apelsinmedžių giraitėmis, pasisveikinti su Vytautu Didžiuoju, papuotauti su garbingais didikais, gatve prasilenkti su abitus vilkinčiais vienuoliais ar iš paviljonų madingiausiais šilkais viliojančiais prekybininkais. 

Kartu su istorike Luka  Sinevičienė  nusikelsime į XIV a. Vilnių – tokį, koks jis pirmą kartą aprašytas didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose ir išlikęs seniausiai aptinkamuose šaltiniuose. Anot istorikės, prieš beveik 700 metų ant septynių kalvų, stūgaujant geležiniam vilkui, gimė miestas, kuriam buvo lemta garsinti Lietuvos vardą visame pasaulyje. Jau tuomet Vilnius buvo nepaprastas miestas, dar viduramžiais subūręs įvairias kultūras ir religijas. 

Kol dabartinėje Lietuvoje sostinėje žvangėjo kryžiuočių kardai, keliavo pirkliai ir darbavosi amatininkai, aplinkiniuose miškuose karaliavo gyvenančios dievybės, degė aukurai ir gimė iki šių laikų išlikusios legendos. Galbūt ne visos iš lūpų į lūpas keliaujančios anų laikų istorijos yra tiesa, tačiau būtent jos formavo Vilniaus žavesį. 

 

Juozapas Kamarauskas, Šv. Mikalojaus bažnyčia, 1889 m., Lietuvos nacionalinis dailės muziejus

 

Pirmajame ture – Gedimino laikų sostinė

 

Šiuo maršrutų galima keliauti ir virtualiai, ir ,,gyvai” –  turas startuoja nuo paminklo Gediminui, esančio Katedros aikštėje. Istorikė pasakoja, kad išeivijos menininko Vytauto Kašubos iniciatyva iškilusi skulptūra simbolizuoja tuometinio Lietuvos valdovo demokratiją, o patį Gediminą galima net „pakalbinti“ – nuskenavus QR kodą, Lietuvos didysis kunigaikštis papasakos, ką galvoja apie Vilnių ir miesto pokyčius. 

Pasivaikščiojimas tęsiasi persikeliant į Katedros požemius.  Lietuvos krikšto simboliui – Katedrai – statyti pasirinkta ypatinga vieta. LDK laikais upės vaga ėjo dabartinės Šventaragio gatvės vietoje, Neries ir Vilnios santakos slėnis atrodė visiškai kitaip nei dabar. Čia buvo Perkūno šventykla, viena svarbiausių pagonių šventyklų Lietuvoje, degė amžinoji ugnis, buvo deginami Lietuvos didžiųjų kunigaikščių palaikai. Katedra, vienas pirmųjų mūrinių Lietuvos statinių, savo išvaizdą keitė daugybę kartų, tačiau jos požemiuose ir šiandien rasite XIV a. plytų, kurios saugo dar daugiau šventovės paslapčių. 

Pasivaikščiojimo metu kviečiama kartu virtualiai aplankyti ir kitas ryškiausias epochos vietas – dabartinę Prezidentūrą, kurios vietoje anksčiau stovėjo didingi Vyskupų rūmai, vieną seniausių cerkvių Vilniuje, kuri, manoma, buvo pastatyta pagonių dievo Ragučio šventyklos vietoje ir Ragučio akmenį, pamatyti bei sužinoti Medeinės skulptūros istoriją, pačia seniausia katalikų šventove laikomą Šv. Mikalojaus bažnyčią, XIV a. pylimų vietos liekanas. 

 

Juozas Kamarauskas. Vilniaus Katedra. 1923 m. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus.

 

Kodėl lietuviai neaugino barzdų?

 

Turo metu taip pat atskleidžiama, kodėl tuometinių kunigaikščių atvaizdai, kuriuos esame įpratę matyti, galimai yra netikslūs. Panašu, jog barzdos XIV a. Lietuvoje buvo itin neįprastos ir simbolizuodavo stačiatikių religijos praktikavimą. Apsilankius Šv. Dvasios cerkvėje galima sužinoti, kad joje ilsisi trys Vilniaus kankiniai – Antanas, Jonas ir Eustatijus. Jų kūnai, cerkvės rūsiuose rasti XIX a. pradžioje, nepaklūsta laikui jau daugiau kaip 660 metų ir yra laikomi didžiausiu Lietuvos ortodoksų lobiu. Šie trys krikščionys, lietuvių kilmės didžiojo kunigaikščio dvariškiai, 1346 ar 1347 m. buvo nukankinti valdant Algirdui už tai, kad slapta priėmė stačiatikybę ir laikėsi papročių, augino barzdas. 

Virtualią kelionę po XIV a. Vilnių užbaigia pasakojimas apie Vilniaus Dievo Motinos Ėmimo į Dangų katedrą, tragišką Kreivosios pilies istoriją, Trijų kryžių kalno atsiradimą bei pagonišką Verkių apylinkių kilmę. 

Pirmasis projekto ,,7 kelionės kryptimi – Vilnius 700“ turas – tik pradžia. Vilniečiai bus pakviesti susipažinti ir su kitais reikšmingais Vilniaus įvykiais, žengiant skirtingais epochų maršrutais. Šis projektas – viena iš 2023 metais vyksiančio Vilniaus 700-ojo jubiliejaus minėjimo dalių. Reikšmingai šventei sostinė ruošiasi jau dabar – siekiama sukurti įspūdingą gimtadienio atmosferą, atspindinčią miesto dvasią. Vilniečiams maršrutai bus pristatomi kas savaitę, palaipsniui leidžiant susipažinti su Vilniumi nuo seniausių epochų link naujesnio šimtmečio veido. Kiekvienas galės savarankiškai susipažinti su maršrutais www.700vilnius.lt tinklapyje.  

700-ojo jubiliejaus renginiai ir iniciatyvos prasidėjo jau nuo 2021 m. Šventė kuriama partnerystės principu – prie programos kūrimo ir įgyvendinimo kviečiami prisidėti visi, turintys idėjų ir norintys tapti ne tik jos dalyviais, bet ir kūrėjais. Taip siekiama geriau atspindėti miesto vertybes: laisvę, toleranciją bei įvairių skirtingų kultūrų darną. Daugiau apie programą – projekto tinklalapyje. 

 

  Marcelinas Januševičius. Vilniaus rotušė 1763 metais. Lietuvos nacionalinis dailės muziejus