Kazio Varnelio namuose-muziejuje netrukus skambės italų kompozitoriaus I. Fedelės pasaulinė premjera

Tęsiantis festivalio „Muzika erdvėje“ Vilniaus 700 m. jubiliejui skirtam ciklui „Muzika Vilniui“, šį ketvirtadienį bei šeštadienį, gegužės 25-ąją ir 27-ąją, Vilniaus publika turės retą galimybę išgirsti vieno ryškiausių Italijos kompozitorių Ivano Fedelės pasaulinę premjerą „Varnelio variacijos“.

Kompozitorius I. Fedelė kūrinį fortepijonui ir gyvai elektronikai sukūrė specialiai Kazio Varnelio namams-muziejui, skirtą šio išskirtinio lietuvių tapytojo kūrybai. Kūrinį atliks „LENsemble Vilnius“ pianistė Indrė Baikštytė kartu su italų elektroninės muzikos mokslininku Alvise Vidolinu.

Kaip naująją kompoziciją pristatydamas teigia kompozitorius, Kazio Varnelio darbų abstrakti dimensija ir sukeliamos optinės iliuzijos skatinta muzikinį kūrybiškumą. Kompoziciją sudaro smulkūs muzikiniai epizodai, padalinti į dvi grupes – „juodai baltų“ ir „chromatinę“.

„Pasirinkau raštų ir figūrų funkcinį atkartojimą, taip perfrazuodamas minimalistinius Varnelio procesus. Gyvai atliekamos elektronikos užduotis – įsisąmoninti ir pabrėžti visus Maestro kūryboje slypinčius mikroniuansus, šešėlius“, – atskleidžia I. Fedelė.

Renginių ciklą „Muzika Vilniui“ rengiančios kultūros inovacijų agentūros „Meno genas“ vadovas, kompozitorius Matas Drukteinis sako, kad Lietuvoje apskritai pirmą kartą skambėsianti Ivano Fedelės muzika – gurmaniškas potyris ir ypatinga proga.

„Mūsų renginių ciklo ir Vilniaus miesto užsakymu sukurtas kompozitoriaus kūrinys bei jo pristatymo renginiai bus tikra muzikos ir vizualiojo meno sintezė. Labai jaudina ir įkvepia žinant, kad visoje planetoje kūrinys suskambės pirmąkart, o istorijoje ir liks toks įrašas: „kūrinys pirmą kartą buvo atliktas Vilniuje“. Ne bet kur mieste – magiškų vaizdo iliuzijų meistro Kazio Varnelio meno labirinte“, – džiaugiasi M. Drukteinis.

Kaip teigia organizatoriai, klausytojai ne tik galės mėgautis muzika, bet ir susipažinti su Kaziu Varneliu prieš ir po koncerto vyksiančiose ekskursijose. Renginiuose dalyvaus pats Ivanas Fedelė – susitiks su klausytojais ir sveikins jubiliejų švenčiančią sostinę.

Be pasaulinių premjerų, publika kviečiama geriau pažinti ir šio italų kompozitoriaus kūrybą. Gegužės 26 d., penktadienį, Vilniaus rotušėje vyks portretinis koncertas. Jame „LENsemble Vilnius“, vadovaujamas kompozitoriaus ir dirigento Vykinto Baltako, atliks vienų geriausiai Ivano Fedelės kūrybą atskleidžiančių kūrinių programą. Koncerte skambės įvairios, skirtingais periodais sukurtos kompozicijos – nuo solo fortepijonui iki opuso dideliam ansambliui su gyva elektronika.

Šeštadienį, gegužės 27-ąją, taip pat rengiamas susitikimas bei pokalbis su kompozitoriumi Kazio Varnelio namuose-muziejuje. Italas ne tik plačiau pristatys savo kūrinį „Varnelio variacijos“, bet ir papasakos apie savo kūrybines inspiracijas bei patirtis vadovaujant Venecijos bienalės muzikos sekcijai.

Organizatoriai džiaugiasi, kad įvairių veiklų ir renginių kupino vizito Vilniuje metu, kompozitorius Ivanas Fedelė skirs laiko ir jaunosios muzikų kartos edukacijai. Jis Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje surengs meistriškumo kursus Kompozicijos katedros studentams.

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.