Jubiliejaus iniciatyvos

Vilniaus 700 jubiliejaus proga sostinės restoranai, mokyklos, darželiai, bendruomenės, mokymo centrai ir įvairios organizacijos sugalvojo daugybę originalių idėjų, siekdami įamžinti garbingą sukaktį. Kviečiame pasižvalgyti po skirtingas veiklas ir atrasti Vilnių nauju kampu.

Jubiliejiniai pasiūlymai
Gastronominės patirtys
Organizacijų iniciatyvos
Ikimokyklinio ugdymo įstaigų iniciatyvos
Bendrojo ugdymo įstaigų iniciatyvos
Jaunimo, neformaliojo švietimo centrų iniciatyvos
Bendruomenių iniciatyvos
Individualių asmenų iniciatyvos
Iniciatyvos užsienyje


Jubiliejiniai pasiūlymai:

Vilniaus kruasanas – tai dovana Vilniui, miesto gyventojams ir svečiams. Pirmasis Lietuvoje pracūziškų kepyklėlių tinklas „Boulangerie“  Vilniaus miesto  700 metų ir kepyklėlės 25-ečio jubiliejams sukūrė istorinius kepinius. Vienas jų – klasikinis, turtingos tekstūros sviestinės tešlos kruasanas, pasižymintis ekstra traškumu, mat yra gausiai pagardintas kanapių sėklomis. Kitas – mielinis ragelis be pieno produktų, užmaišytas iš pilno grūdo miltų tešlos ir puikiai tinkantis tiems, kurie savo racione vengia cukraus arba propaguoja veganišką mitybą. Vis dėlto šios bandelės ištakos – ne tokios ir kuklios, nes atveda iki pat jo didenybės Lenkijos karaliaus, Lietuvos didžiojo kunigaikščio Jono III Sobieskio.

Pasak prof. R. Laužiko, į mūsų kraštus ragelio formos mielinės bandelės pateko tiesiai iš Vienos, ne per Paryžių. „Legenda pasakoja, jog ragelį sugalvojęs toks kepėjas Jurgis Pranciškus Kulczyckis, kuris pasižymėjo 1683 m. gindamas Vienos miestą nuo jį apsiautusių Osmanų imperijos karių. Kulczyckiui buvo suteikta privilegija paruošti pusryčius mūšio karvedžiui Jonui III Sobieskiui. Jis iškepė pusmėnulio formos bandelę – esą suvalgant pusmėnulį, svarbiausią musulmonų simbolį, prisimenama ši pergalė“.

O kurį istorinį kruasaną pasirinksite jūs? „Boulangerie“ kviečia mintimis bei skoniais nusikelti į praeitį ir paragauti abiejų. Kepyklėles rasite Gėlių g. 3, Vilniuje ir M. K. Čiurlionio g. 63, Druskininkuose.

700-ąjį Vilniaus miesto gimtadienį pasitinkame su šventiniais dovanų rinkiniais, skirtais atskleisti gražiausias ir įdomiausias sostinės vietas ir jose slypinčias istorijas! Dovanų rinkinys „Pažink Vilnių!“ išsiskiria unikaliomis pramogomis, gardžiu maistu ir gėrimais garsėjančiomis vietomis, žymiais ir savo didybe stulbinančiais lankytinais objektais ir laisvalaikiu gamtos apsuptyje. Miesto svečiams, o ir patiems vilniečiams ne mažiau įspūdžių paliks dovanų rinkinys „Vilnius ant delno“, su kuriuo sostinę tyrinėti bus galima tiek iš paukščio skrydžio, tiek iš tyvuliuojančių ežerų, tiek ir linksminantis šurmuliuojančiose miesto gatvėse.

Iniciatyvos autorius  – Laisvalaikio dovanos

Daugiau informacijos

 

2023 m. liepos 25 d. VERO CAFE sveikino Vilnių dovanodama 700 limituoto leidimo, specialaus dizaino kavos mėginėlių visiems liepos 21-25 dienomis perkantiems kavos Vilniaus senamiestyje esančiose kavinėse.

Iniciatyvos autorius – Vero cafe

Daugiau informacijos

 

Sūrio Džiugas namai kviečia 700-ąjį gimtadienį švęsti džiugiai! Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga sukūrė ypatingą tortą – vasariškai lengvą, savo spalva žavintį, šiltus vaikystės prisiminimus keliantį tortą „Serbentas“. Dekite žvakutes ant torto ir palinkėkite Vilniui augti, didėti, gražėti, pasaulyje bei žmonių širdyse užimti svarbią ir didelę vietą. Kviečiami visi vilniečiai ir miesto svečiai kartu švęsti gimtadienį džiugiai!

Iniciatyvos autorius – sūrio Džiugas namai

Daugiau informacijos

 

 

Specialiai Vilniaus 700-ojo gimtadienio proga sukurta Vilniaus kava „Šokoladinė vyšnia“.

Iniciatyvos autorius  – CRUSTUM

Daugiau informacijos

 

„Narsus kaip Vilnius“ – laisvę, drąsą ir ryškų charakterį liudijantis, limituoto leidimo padažas. Saldus – vaisiškai gaivus – aštrus ir tuo spalvingas. Toks, kaip Vilnius. Limituotas leidimas – 100 vnt.

Iniciatyvos autorius – Aštriai Aštru

Daugiau informacijos

Jau septyni šimtai metų, o Tu vis dar vėjavaikis! Vilniau, gal jau laikas susiimti? Bet Vilnius nieko neklauso ir toliau džiaugiasi jaunyste. Užsimezgęs Gedimino sapne, šiandien jis vis dar kaip vaikas. Juk tik neprarasdamas savyje vaikiškumo gali taip džiaugtis kiekviena savo diena. Tik vaikas turi tokią beribę fantaziją kaip Vilnius ir vilniečiai. Tokį norą išsiskirti ir rasti savo kelią, savo vietą pasaulio žemėlapyje. Ačiū, Vilniau, kad užaugai, bet nesuaugai. Kol jaunas Tu, jauni ir mes, Tavo gyventojai, svečiai, kaimynai. Maža dovana nuo mūsų – ši Tavo gimtadieno kava. Kad rytus pradėtumėme su tiek jėgų, kiek turi, Vilniau Tu!

Iniciatyvos autorius – Caffeine

Daugiau informacijos

 

Narvesen įkvėpti gražių Vilniaus 700 metų jubiliejaus dizainų, prisidėjo prie sveikinimų Vilniui. Dizainus perkelė ant kavos puodelio, kad kiekvienas vilnietis ir miesto svečias besimėgaudamas kava nepamirštų 700-ojo gimtadienio.

Iniciatyvos autorius – NARVESEN

Vilniaus 700-ojo gimtadienio progos įkvėpti kavinių tinklas „Caffeine“ drauge su gastronominio paveldo tyrinėtoju prof. Rimvydu Laužiku sukūrė specialų istorinės kavos receptą, kuriuo bandė atkartoti istoriniuose šaltiniuose aprašomą kavos skonį, pritaikydami jį šiems laikams. Šiai Vilniaus kavai buvo užsakyta speciali siunta kavos pupelių iš Brazilijos, gėrimas pagardintas cikorija, cukrumi, ruošiamas kartu su pienu ir grietinėle.

700 YOUNG VILNIUS LATTE – senųjų Vilniaus kavos tradicijų nauja interpretacija. Ragaukite tiek karštą, tiek šaltą visose Vilniaus „Caffeine“  kavinėse.

Iniciatyvos autorius – Caffeine

Daugiau apie kavą skaitykite čia

 

Audimas komanda džiaugiasi galėdama prisijungti prie Vilniaus 700-ojo gimtadienio šventimo! Šiai šventinei nuotaikai palaikyti pristato jubiliejinę VILNIUS 700 marškinėlių kolekciją, kuri papuošta išskirtiniais Lietuvos dailininkų ir iliustratorių piešiniais. Visos iliustracijos siejasi su šiltais atsiminimais ar patirtomis emocijomis gyvenant Vilniuje bei esant šio jauno miesto dalimi.

Iniciatyvos autorius – AUDIMAS

Daugiau informacijos

 

 

Pristatytas turizmo leidiniuose besispecializuojančią leidyklos „Terra Publica“ Vilniaus 700-ojo gimtadienio proga išleistas stalo žaidimas „Vilnius“. Žaidimo „Vilnius“ metu pasinersite į kvapą gniaužiantį nuotykį – patys tapsite oro balionų pilotais. „Skrisdami“ virš kerinčio Vilniaus stengsitės pamatyti kuo daugiau unikalių miesto vietų. Tačiau neatsipalaiduokite – nepalankus vėjas gali sujaukti visus planus, o sumanūs varžovai – apsunkinti kelią pergalės link.

Net 3 žaidimo versijos suteiks galimybę smagiai leisti vakarus kartu su šeima. Kas žino, galbūt žaidėjų figūrėlės („oro balionai“) ir žaidimo taisyklės, paremtos realiu oro balionų valdymu, ne tik nukels jus į Vilniaus padangę, bet ir įkvėps tikram skrydžiui oro balionu po Vilniaus senamiestį!

Žaidimas rekomenduojamas nuo 7 metų, skirtas 3-4 žaidėjams. Žaidimą sudaro 4 mediniai oro balionai, žaidimo lenta, rubinai, kauliukas, pirmojo žaidėjo žymeklis. Prie žaidimo pridedamas sudedamas 3D kauliukų ridenimo modeliukas – Gedimino pilies bokštas. Žaidimo taisyklės parengtos lietuvių ir anglų kalbomis, dėl to žaidimas tinkamas žaisti ir su draugais iš kitų šalių ar padovanoti kaip suvenyrą Lietuvos svečiams.

Žaidimo tikslas – aplankyti kuo daugiau žinomų Vilniaus objektų ir finišuoti prie Gedimino pilies bokšto. Žaidimo metu ridenamas kauliukas – jo skaičius nulemia vėjo kryptį. Išridentas kauliukas padedamas ant „vėjų rožės“, esančios ant lentos, kuri nurodo, kuria kryptimi turėtų judėti žaidėjai. Tačiau kiekvienas žaidėjas savo rankose turi tris veiksmo korteles, su kuriomis gali: pakeisti savo oro baliono kryptį 45 laipsnių kampu; sustabdyti oro baliono judėjimą ar jį pagreitinti perskrendant  per 2 langelius pagal vėjo kryptį; gali startuoti iš naujo arba pakeisti visiems žaidėjams vėjo kryptį dar kartą metant kauliuką. Pirmasis išbarstęs rubinus ant lankytinų Vilniaus vietų ir finišavęs prie Gedimino pilies bokšto – laimi žaidimą.

Žaidimo „Vilnius“ ieškokite interneto svetainėje arba žaidimų prekybos vietose.

Iniciatyvos autorius – leidykla ,,Terra Publica”

Daugiau informacijos

 

,,Sparta Textile” nuo 1918 metų yra Vilniaus dalis. Mes, kaip ir visi, vilniečiai džiaugiamės, kad mūsų miestui jau 700 metų ir kviečiame švęsti kartu kiekviename žingsnyje.

Kojines su Vilniaus miesto simboliais galite įsigyti Sparta Textile internetinėje svetainėje.

Iniciatyvos autorius – Sparta Textile

Daugiau informacijos

 

„Meduolių namai“ Vilniaus 700-ąjį gimtadienį kviečia švęsti saldžiai. Būtent šiai progai sukurtas išskirtinis Vilniaus gimtadienio šventei paminėti meduolių rinkinys. Saldųjį sveikinimą galite įsigyti Meduolių namų internetinėje svetainėje. 

Iniciatyvos autorius – Meduolių namai

700 dėkui – už kiekvienus Vilniaus gyvavimo metus ir už kiekvieną išpildytą svajonę!

 • Kviečiame Jus tapti šio kilnaus projekto dalimi ir prisidėti pildant likimo dovanų stokojančiųjų svajones.
 • Peržvelkite svajonių sąrašą, pagalvokite, kurią galėtumėte įgyvendinti ir sekite nuorodas, kol išgirsite beribį „DĖKUI“!
 • Svajones rinksime, skelbsime ir kviesime pildyti visus metus.
 • Kartu papuoškime Vilnių dėkingumo šypsenomis!
 • Mielai atsakysime į visus Jums kilusius klausimus el.p. [email protected]

Iniciatyvos autorius – Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras

Daugiau informacijos

 

Data: 2023 m. sausio 25 d.

Madagaskaras, Tailandas, Japonija, JAV, Švedija, Čekija, Ukraina, Lietuva – iš įvairių pasaulio vietų skriejo sveikinimai sostinei 700-ojo gimtadienio proga. Žinomi šalies muzikantai, atlikėjai, dailininkai, aktoriai, režisieriai, sportininkai, kultūros ir visuomenės veikėjai, vilniečiai ir miesto fanai atsiliepė į specialiai jubiliejui sukurtos programėlės „Once in Vilnius“ komandos kvietimą ir įteikė miestui išskirtinę dovaną – ilgiausią pasveikinimą.

Linkėjimai sostinei skamba anglų, ispanų, ukrainiečių, rusų kalbomis, taip pat lietuviška muzika ir dainomis – galima pamatyti grojantį Vilniaus džiazo orkestrą ar dainuojančius darželinukus.

„Toks įvairialypis, toks universalus, toks paslaptingas, toks turtingas savo istorija, toks žalias, toks kūrybiškas, toks pašėlęs, toks kosmopolitiškas, taip, t. y. kosmosas“, –  taikliai kone vienu ypu suberia Vilniaus miestą puikiai atspindinčius žodžius aktorius Leonardas Pobedonoscevas. Daugiau gražių minčių ir įdomių palinkėjimų Vilniui ir jo žmonėms žiūrėkite beveik 700 sekundžių sveikinime.

YouTube video

Atsisiųsk programėlę „Once in Vilnius“

Sostinės 700 metų gimtadienio proga, CRUSTUM kviečia vilniečius ir miesto svečius paragauti Vilniaus. Šiek tiek vyšnių, šiek tiek šokolado, šiek tiek purumo, jaukumo ir netikėtumo.

Kavos ieškokite šiose CRUSTUM kepyklėlėse:

 • Antakalnio g. 43
 • Vokiečių g. 18a
 • Pilies g. 4
 • PPC OZAS
 • PC BIG
 • PC CUP
 • PS NORDIKA
 • PC MANDARINAS
 • PS NORDIKA

Iniciatyvos autorius – CRUSTUM

Specialiai Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga sukurtas ypatingas šokoladas. Panaudotos criolo ir trinitario pupelės, pasaldinta nerafinuotu cukranendrių cukrumi, malta akmenimis, pakuota rankomis. Jūsų dėmesiui Royalty juodasis šokoladas Vilnius 700 – 70%!

Kviečiame įsigyti svetainėje ir prekybos vietose Vilniuje.

Kiekis labai ribotas!

Iniciatyvos autorius – UAB Cacao Beans

Planuokite savo kelionę į sostinę svetainėje www.autobusubilietai.lt, rinkitės šeimos bilietą ir keliaukite su šeima Kautros autobusais, net iki 40% pigiau. Šeimos bilietą įsigyti gali 3-6 asmenų grupė, šioje grupėje turi būti iki dviejų suaugusių asmenų ir bent vienas iki 18 metų vaikas.

Iniciatyvos autorius – Kautra

Daugiau informacijos

 

 


Gastronominės patirtys:

Vilniaus karališka popietės arbatėlė kavinėje ,,Augustas & Barbora Love Story Cafe” – romantiškas prisiminimas apie italų virtuvės įtaką Vilniaus maisto kultūrai, apie lyrišką ir dramatišką meilės istoriją.

 • Desertas „Barbora“ – citrusų musas, aviečių, braškių ir apelsinų kremas, traškus įdaras, plikytas kremas.
 • Desertas „Augustas“ – traškus sausainis, karamelinis maskarponės kremas, traškus įdaras, plikytas kremas.
 • Mini macaroons, švieži vaisiai ir uogos.
 • Skrudinta duonelė su petražolėmis, graikiško padažo su ožkos sūriu užtepėlė bei užkeptais pomidorais.
 • Mini sumuštinukų asorti su serano kumpiu, salota ir saulėje džiovintų pomidorų užtepėle.
 • Kreminis sūris su ananasais, kietasis sūris, žaliosios alyvuogės.
 • Natūralus sūris „burrata“ su naminiu baziliku ir natūraliu akyvuogių aliejaus padažu.
 • Kvietinės duonelės su burokėliais.
 • Gėrimai: pasirinktinai – rožių limonadas arba kava (gali būti rožinė latte) / arbata.

Kaina –  55 eur./2 asmenims

Laikotarpis – 2023 m. birželio 5 d. – gruodžio 31 d.

Adresas – Stiklių g.7

Kontaktas: el.p: [email protected].

Organizatorius: Kultūros startuolis ,,Slapta meilė”

Daugiau informacijos

 

Restorano „Lokys“ medžioklės vakarienė – intymus laikas skoniais ir aplinka, kuriantis romantinę Vilniaus meilės istorijos aplinką.

Vilniaus karališkos medžioklės vakarienė:

 • Karališkos medžioklės užkandžių rinkinys
 • Keturių rūšių mėsos asorti, keturių rūšių sūriai iš mažųjų Lietuvos ūkių, raugintos daržovės, grybų, džiovinti duoniukai
 • Virti vėžiai su žolelėmis.

Karšti patiekalai:

 • Žygimanto Augusto medžioklės laimikis – stirniena, patiekiama su keptais baravykais, degintais obuoliais, mini bulvytėmis bei mėtų pagardu;
 • Anties šlaunelės confit su Karalienės Barboros mėgtu apelsinų džemu, patiekiama su špinatais gardinta bulvių koše.

Desertas:

 • Obuolių sūrio ir rikotos desertas su svarainiais ir kankorėžių cukatais

Kaina –  105 eur./2 asmenims

Laikotarpis – 2023 m. birželio 5 d. – gruodžio 31 d.

Adresas – Stiklių g.8

Kontaktas: el.p: [email protected].

Organizatorius: Kultūros startuolis ,,Slapta meilė”

Daugiau informacijos

 

Restorano DOM16 ,,Karalienės Barboros Radvilaitės popietės arbata” – intymus laikas tiek skoniu, tiek aplinka, kuriantis romantinę Vilniaus meilės istorijos atmosferą.

Karalienės Barboros popietės arbata:

 • Varškės blyneliai su mėlynių ir vyšnių kompotu
 • Braškės su šokoladiniu duetu Abrikosas su baltojo šokolado ganašu ir morengu
 • Sūdyta karamelinė kempinė su baltu šokoladu ir avietėmis
 • Minkštakiaučių krabų ir krevečių spurgos su tobiko ikrais ir krapų majonezu
 • Kiaušinio sumuštinis su baziliku
 • Arbata/kava – vaišiname.

Skirta dviems.

Kaina –  45 eur.

Laikotarpis – 2023 m. birželio 5 d. – gruodžio 31 d.

Adresas – Domininkonų g.16

Kontaktas:  el.p: [email protected].

Organizatorius: Kultūros startuolis ,,Slapta meilė”

Daugiau informacijos

 

Karalienė Bona Sforca – moteris, į Lietuvą atnešusi naujus skonius ir maisto etiketą, išmokiusi lietuvius kultūringai elgtis prie stalo ir vietoj alaus rinktis midų ar vyną. Jos dėka į šalį atkeliavus čia dar neregėtoms daržovėms ir vaisiams, kriaušės buvo savotiška egzotika net ir pačiai Barborai Radvilaitei.

Ypatingasis kokteilis BONA SOUR supina pamėgtus kriaušių ir juodųjų serbentų skonius bei atsiduoda tikru lietuviškumu ir istorija. BONA SOUR gaivinantis kriaušių ir juodųjų serbentų sour’is, menantis Augusto ir Barboros meilės istorijos ir karalienės Bonos Sforcos laikus.

Kaina –  45 eur.

Laikotarpis – 2023 m. birželio 5 d. – gruodžio 31 d.

Adresas – Stiklių g.3

Kontaktas: el.p:[email protected].

Organizatorius: Kultūros startuolis ,,Slapta meilė”

Daugiau informacijos

 

Ar žinote, kuo Lietuvos didikai ir valdovai vaišino savo svečius? Ar kada nors domėjotės, kokiais produktais senovės lietuviai gardžiavosi pagonybės laikais bei viduramžiais? Vilniaus 700-ojo gimtadienio proga kviečiame į istorinio lietuviško maisto degustaciją, kurioje susipažinsite su senosiomis lietuviškos virtuvės istorijomis ir kulinarinio paveldo stalu.

Kaina –  49 eur. svečiui

Laikotarpis – visus 2023 m.

Adresas – Stiklių g. 8

Kontaktas: +370 5 2629046

Daugiau informacijos

 

Šventinis meniu:

 • Sultinys su kibinu su kapota aviena
 • Keptas sterkas su baravykų kremu,
 • Bulvių gratenu, čiobrelių-medaus padažu
 • Karamelinis flanas/imbieriniai trupiniai/
 • Kavos ikrai

Kaina – 50 eur. asmeniui

 • Jautienos  sultinys su tikru Karaimų kibinu įdarytu kapota ėriena.

Kaina –  4,50 eur.

Laikotarpis – iki 2023 m. pabaigos

Adresas – Pilies g. 24

Kontaktas – 861443849

Daugiau informacijos

 

Siūlome skaniausių Vilniaus istorijų 4-ių patiekalų meniu.  Degustacinis skaniausių Vilniaus istorijų meniu – tai prieškarinius laikus menančios įvairios istorijos, kurias su meile sudėjome į lėkštes. Užsukite, susipažinkite ir betarpiškai patirkite jas, susiliedami su Vilniaus istorija.

Kaina –  40 eur.

Laikotarpis – visus 2023 m.

Adresas  – Šv. Mykolo g. 4

Kontaktas: 868822210, el.p. [email protected]

Daugiau informacijos

 

Šventinis pasiūlymas:

 • Imberlach – 35 eur/kg – žydiškas skanumynas iš morkų, imbiero ir riešutų. Pjaustomas rombais –primenančiais deimantus.
 • Teiglach – 2,00 eur/vnt – meduje virtas saldumynas.
 • Šakšuka – 5,80 eur/porcija – izraelietiška kiaušinienė pomidorų patale.
 • Čolentas – 7,50 eur/porcija – čolentas yra unikalus žydiškas patiekalas. Tai ilgai ir žemoje temperatūroje troškinta jautiena su pupelėmis ir bulvėmis.
 • Beigelis – 1,50 eur/vnt  - tai minkštas, blizgaus paviršiaus apvalus ar ovalus kvietinės tešlos kepinys, prieš kepant plikomas vandeniu ar jo garais.
 • Foršmakas – 3,50 eur/vnt  – tai silkės kapotinis, senas žydų virtuvės patiekalas.

Laikotarpis – visus 2023 m.

Adresas – Pylimo g. 4

Kontaktas:  +370 656 98801

Daugiau informacijos

 


Restorano ,,Balzac” nuotrauka

Organizacijų iniciatyvos:

 

Data: 2023 m. liepos 21 d. 12 val, 15 val, 18 val ir liepos 23 d. 15 val, 18 val.

Edukacijų metu dalyviai iškepė 5 meduolius ir 2 papildomai dekoruos. Galima buvo patiems išdekuoruoti meduolius be pilnos edukacijos. Lankytojai, kurie užėjo pasigrožėti kepykla galėjo pasivaišinti vienu iš 700 meduoliuku, kurie buvo padovanoti miesto gyventojams.

Iniciatyvos autorius – Meduolių namai

Daugiau informacijos

 

 

Tapytoja Mykolé (g. 1987), kuri bakalauro ir magistro laipsnius įgijo studijuodama Nacionalinėje dailės mokykloje Paryžiuje (École nationale supérieure des Beaux Arts de Paris). Jau Prancūzijos sostinėje, kaip ir vėliau grįžusi į Vilnių ar keliaudama, nuosekliai pasišventė vieninteliam uždaviniui – šiuolaikinei peizažo žanro interpretacijai.

Kūrinys, kurį Mykole įprasmino ant VU Verslo mokyklos fasado yra iš jos ,,Apsemtas miškas” kolekcijos. Pastarąjį įkvėpė kasmet pavasarinio potvynio metu apsemiamas Žalgirių miškas Nemuno deltoje. Žalgirių miške gamta atbunda kaip grėsmė. Nesustabdomai plūstantys vandenys ir jais plukdomos liūtys grasina savo kelyje nušluoti viską, kas gyva. Stichijos jėgai priešinasi tik didžiuliai seni medžiai. Jų tarsi suakmenėję tamsūs kamienai šakomis remiasi į dangų, o šaknys plačiai išsiraizgo vandenyje. Trys didžiausios ,,Apsemtam miškui” pašvęstos drobės skirtos saulėtekiui, o viena iš tų drobių perkelta būtent ant VU Verslo mokyklos fasado.

Pasisemti įkvėpimo ir pasigrožėti šiuo kūriniu – kviečiami apsilankant Saulėtekyje, adresu: Saulėtekio al. 22.

Iniciatyvos autorius – VU verslo mokykla

Žiūrėkite filmuką apie kūrimą

 

Leidykla „Tyto alba“ sveikina Vilnių su 700 metų jubiliejumi ir kartu su Vilniaus miesto gide, rašytoja Gina Viliūne bei smagių iliustracijų autoriumi Simonu Kvintu pristato knygą vaikams „Išgelbėti mešką. Nuotykiai Renesanso Vilniuje“.

XVI amžiaus Vilniuje verda gyvenimas, kupinas ne tik kasdienių darbų, bet ir pramogų. Viena jų – dresuotos meškos pasirodymai Rotušės aikštėje. Keturi draugai – Ignius, Berta, Andrius ir Mikas – sužino, kad šią meškutę vardu Baisa jos šeimininkas skriaudžia. Daug negalvoję, vaikai nutaria mešką išgelbėti. Taip prasideda ne tik nuotykių kupina istorija, bet ir labai turininga pažintinė kelionė po senąjį Vilnių.

Koks gyvenimas virė Valdovų rūmuose? Kokiomis veiklomis užsiėmė ir kokiuose namuose gyveno miestelėnai? Ką valgė? Kokių tautybių žmonės gyveno to meto Vilniuje? Ką XVI amžiuje veikė vaikai? Kaip ir kur jie mokėsi? Kaip pramogavo? Kokios buvo jų pareigos? Kaip atrodė pinigai? Tai tik dalis klausimų, į kuriuos atsakymus rasite knygoje. Taip pat sužinosite ir svarbiausia – ar draugams pavyks išgelbėti meškutę Baisą.

Nuotykių istoriją iliustruoja nuotaikingi piešiniai, pažaisti ir pakeliauti po miestą kviečia užduotėlės. Jei perskaitę knygelę išeisite pasivaikščioti po Vilnių, kas žino, gal kurioje gatvėje ar kieme sutiksite ir meškutę Baisą.

Iniciatyvos autorius – leidykla „Tyto alba“

Knygos ieškokite

 

„Su gimimo diena“ galima pasakyti ir… žingsniais. Todėl, sveikinant miestą, miestiečiams ir Vilniaus svečiams dovanojamas „TrenkTuro“ žygis po švenčiančią Lietuvos sostinę: „Vilnius – 700 metų jaunas! Pasivaikščiojimas su Gjensidige”.

Prisijungusiems bus padovanotas „Gjensidige“ traumų draudimas visai vasarai, o visiems finišavusiems — atšvaitas „Watch Me“. Be to, bus vaišinami gardžia „Circle K“ kava tie, kurie žygio akimirkas įkels į Facebook’ą ar Instagram’ą, žymėdami „Gjensidige“. Keturios dovanos vienu ėjimu! 10 kilometrų per įspūdingiausias, netikėčiausias Vilniaus vietas žemėlapyje jūsų dėka pavirs į skaičių 700.

Belieka pasiryžti, išsirinkti patogiausius kedus ir pasveikinti Vilnių žingsniais bei būti už tai apdovanotiems!

Žygį – dovaną rasite čia.

Iniciatyvos autorius – Gjensidige

Daugiau informacijos

 

Data: 2023 m. liepos 5 d. – 2024 m. birželis

Lietuvos banko Pinigų muziejuje lankytojams liepos 5 dieną pristatyta nauja paroda „Paimti ir prisiminti – Vilnius ir jo atmintis numizmatikoje ir bonistikoje“, skirta Lietuvos sostinės 700 metų jubiliejui. Parodoje lankytojai kviečiami išvysti medalius, monetas, neįgyvendintus grafinius projektus, banknotus bei vertybinius popierius, kuriuose vaizduojamas jubiliejų minintis Vilnius, jo architektūra, čia gyvenusios ir kūrusios istorinės asmenybės. Miesto augimas ir klestėjimas yra neįsivaizduojami ir be sėkmingos centrinio banko veiklos. Todėl Lietuvos bankas švenčia Vilniaus jubiliejų drauge.

Parodos partneriai – Lietuvos nacionalinis ir Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejai.

Radijo pasakojimą apie parodą galite išgirsti čia.

Daugiau informacijos

 

Pinigų muziejuje duris atveria nauja paroda: kviečia pamatyti kitokį jubiliejų švenčiantį Vilnių

Šiemet švenčiant Vilniaus 700-tąjį gimtadienį, portalas 15min.lt paruošė dovaną – penkis išskirtinius maršrutus po Vilnių, kuriuos parengė portalo autoriai – kultūros žurnalistai Monika Bertašiūtė-Čiužienė ir Gediminas Kajėnas bei rubrikos „Ar žinai“ redaktorius Ugnius Antanavičius.

Penkis unikalius maršrutus miestiečiai ir miesto svečiai gali pasiekti skenuodami QR kodus reklaminiuose stenduose arba rasti portalo specialiai projektui skirtame polapyje 15min.lt/vilnius700. Be to, visiems norintiems susipažinti su maršrutais,  dovanojama mėnesinė portalo prenumerata.

Iniciatyvos autorius – naujienų portalas 15 min

Daugiau informacijos

 

Data: 2023 m. birželio 10 d.

Nuo Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos su šimtais dalyvių startavo kultūrinis ralis „Mototourism Sprint Vilnius 700 “, skirtas Vilniaus jubiliejui. Jo dalyviai po Vilnių ir Vilniaus regioną važiavo su vienu tikslu – pažinti kultūros, paveldo ir istorijos objektus.

Iniciatyvos autoriai – Nacionalinė biblioteka, Kultūros paveldo departamentas, Nacionalinis muziejus, Lietuvos kelių policija, Valstybės sienos apsaugos tarnyba, Bendrasis pagalbos centras, Vilniaus rajono ticas, Vladislavo Sirokomlės muziejus.

Daugiau informacijos

 

Leiskite sau keliauti laiku ir susipažinti su turtinga Vilniaus istorija. Švenčiant Vilniaus 700-ąjį gimtadienį, GlobeTrot Travel kelionių programėlė siūlo artimiau susipažinti su Vilniaus istorija pasitelkiant savarankiškas ekskursijas. Tam sukurti 7 maršrutai, skirti parodyti, kaip miestas keitėsi per šimtmečius. Išsamūs žemėlapiai padės lengvai surasti paslėptus miesto brangakmenius, o įžvalgūs pasakojimai apie objektus, kuriuos aplankysite, suteiks unikalią perspektyvą apie gyvenimą Vilniuje.

Iniciatyvos autorius – GlobeTrott Travel

Daugiau informacijos

 

Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga vilniečiams dovanojamas naujas „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutas „Ai, skauda! Medicina Vilniuje: nuo špitolių iki vakcinų“, skirtas neįtikėtinai sparčiam medicinos progresui Vilniuje XVI-XX a.

Ar susimąstėte, kaip toli šiandien yra pažengusi medicina? Daugumą ligų galime išgydyti, pasitelkti mokslą, sukurti vakciną ir jų netgi apskritai išvengti. Nors vos prieš kelis šimtmečius tokios ligos kaip raupai, maras, šiltinė, cholera ar džiova išsiųsdavo į aną pasaulį gerokai anksčiau laiko. 

Žinoma, išvengti ligų buvo bandoma visais laikais. Iki XVI a. žmonės gydėsi liaudies medicinos priemonėmis: įvairiais antpilais, nuovirais, tepalais, saulės ir vandens procedūromis. Liaudies gydytojai ligas gydė užkalbėjimais, užkerėjimais ar amuletais. Nuo XVI a. gydymo ėmėsi barzdaskučiai – to meto chirurgai. Jie jau mokėjo atlikti kai kurias operacijas: nuleisti kraują, gydyti žaizdas, kaulų lūžius ir išnirimus, traukti dantis. 

XVI a. Vilniuje jau atsiranda ir špitolės – pirmosios ligoninės tipo įstaigos. Jose buvo globojami ir gydomi beturčiai paliegėliai.

1781 m. įkurtas Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas žymi istorinę medicinos mokslų pradžią Vilniuje. Netrukus į pirmąjį Medicinos fakultetą atvyko profesorių iš Italijos, Prancūzijos, Vokietijos. 

XIX a. pr. Vilnius ne tik pasivijo kitas Europos šalis, bet kai kuriomis naujovėmis jas net aplenkė – Vilniuje įkurti Vakcinacijos, Motinystės institutai buvo vieni pirmųjų Europoje.

Susidomėjote? Tuomet leiskitės į pažintį su XVI–XX a. Vilniaus medicinos istorija. 

Daugiau teminių maršrutų po Vilnių rasite čia.

Iniciatyvos autorius – Neakivaizdinis Vilnius

Daugiau informacijos

 

Data: 2023 m. birželio pradžia – rugsėjo pabaiga

2023-ųjų vasarą ant Vilnelės krantų ir šlaitų buvo įrengtos trys laikinos funkcionalios instaliacijos, labiausiai skirtos Naujos Vilnios, Markučių ir Pavilnio gyventojams. Pagrindinis šių instaliacijų tikslas – kurti naujas viešas erdves minėtuose rajonuose ir taip skatinti burtis vietos gyventojus. Erdvės, kuriose atsirado trys nauji projektai, projektuojamos taip, kad jose rajonų gyventojai galėtų pažindintis, bendrauti, o bendraujant sutarti, kaip jie patys gali lemti savo gatvės ar rajono tolimesnę kaitą. Visus tris projektus vienija viena bendra dedamoji – Vilnelė, nuolatinės kaitos ir atsinaujinimo simbolis.

Iniciatyvos autorius Vilniaus muziejus

Daugiau informacijos

 

Data: 2023 m. gegužės 1–31 d.

Klasikų asociacija ir Vilniaus universiteto biblioteka visą gegužės mėnesį kvietė dalyvauti projekte „Giesmė Vilniui“ ir prisidėti kuriant bendrą giesmę apie Vilnių ir jo žmones. Norintys prisidėti prie šios iniciatyvos, skirtos kūrybiškai paminėti Vilniaus 700 metų jubiliejų, buvo prašomi sukurti dvi eilutes, parašytas hegzametru, apie pasirinktą Vilniaus gatvę, pastatą, asmenybę ar mikrorajoną ir įkelti jas į projekto tinklalapį. Didesnės moksleivių, studentų ar bendraminčių grupės galėjo iškart kurti ilgesnį giesmės fragmentą ir jį atsiųsti el. pašto adresu: [email protected].

Giesmės tekstas buvo sutvarkytas redaktorių ir pristatytas 2023 m. rudenį viešame renginyje, kuriame dalyvauti buvo kviečiami visi prie jos kūrimo prisidėję autoriai. Poetiškiausių eilučių kūrėjai buvo apdovanoti prizais.

Iniciatyvos autorius – Klasikų asociacija ir Vilniaus universiteto biblioteka

Daugiau informacijos

 

Šis maršrutas – tarsi kelionė po Vilnių laiko mašina. Laikotarpiai keis vienas kitą: sutiksite tardomą Zigmantą Sierakauską, vėliau išvysite, kaip Antanas Vivulskis projektuoja bažnyčią, dalyvausite pirmųjų blokinių namų statybose, o vėliau grįšite į XVII a. ir stebėsite, kaip iš bastėjos šaudo patrankos. 30 istorinių vietų, 30 skirtingų laikotarpių istorijų. Gal po šio maršruto bus lengviau sau atsakyti į paprastą klausimą – ar labai pasikeitė Vilnius per 700 metų?

Iniciatyvos autorius – Neakivaizdinis Vilnius

Daugiau informacijos

 

Kūrybinių industrijų fakultete organizuotas filmavimo bootcampas, kurį vedė žymus režisierius-svečias iš Čekijos – Saimir Bajo. Bootcampo tikslas – išmokyti studentus pagaminti kokybiškus filmukus apie Vilnių – Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga.

,,Akordų Kapsulė” – Klaudija Vitkauskaitė

YouTube video

,,Roads of love in Vilnius” – Kamilė Kareivaitė

YouTube video

 

Iniciatyvos autorius – VILNIUS TECH kūrybos technologįjų laboratorijos vedėjas Artur Preobraženski su kolege Milda Gymbyte

 

Vilniui švenčiant 700 metų gimtadienį, Caffeine papuošė kai kurių savo Vilniaus kavinių langus. Kavinių tinklas nori savo svečiams ir praeiviams priminti, kokiame šauniame mieste gyvename.

Iniciatyvos autorius – Caffeine

Daugiau informacijos

 

SNYKS minėdami jubiliejaus šventę savo sveikinimus sostinei sudėjo vienetinę į kedų porą. Meninis idėjos įgyvendinimas buvo patikėtas gatvės menininkui Kiprui Petruliui Trexus. Kūrybinį procesą ir įgyvendinimą sąlygojo batų detalių formos – kai kurios šio kedų modelio vietos priminė buvusiųjų Sporto rūmų architektūrą, kita detalė – Mindaugo tiltą. Vienas batas – duoklė istoriniam Vilniui, kitas simbolizuoja šiandieninę pažangą ir naują miesto veidą.

Jaunystė – ne pagal amžių, jaunystė – pagal idėjas. SNYKS komandos akimis, būtent Prezidentas Valdas Adamkus geriausiai įkūnija šią mintį, kuris sutiko priimti dovaną sostinei – vienetinę Vilnius 700 kedų porą ir pasidalinti savo vizija gimtadienio proga. Prezidentas Vilnių regi kaip gyvą, modernų, europietišką, atvirą bei patrauklų ne tik patiems vilniečiams, bet ir sostinės svečiams.

Vilnius 700 kedai iki 2023  m. gegužės 2 d. eksponuojami Caffeine Upės g. 6, Vilniuje. Nuo 2023 m. gegužės 3 d. jubiliejiniai Vilnius 700 kedai eksponuojami Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje, S. Daukanto g. 25, Kaune.

Iniciatyvos autorius – SNYKS

Lankomiausi „Venipak“ paštomatai Vilniaus Antakalnyje, Šnipiškėse ir Naujamiestyje visus metus praeivius džiugins spalvingais piešiniais, kuriuos specialiai šiai progai sukūrė menininkai Artur Širin-Ettoja, Aistė Papartytė-Šidlauskienė ir Marius Žvirblis.

Iniciatyvos autorius  – ,,Venipak” paštomatai

„tARvel“ – tai mobilioji programėlė, kuri, naudodama papildytą realybę, paverčia Vilnių gyvu muziejumi, kai vaikštote miesto gatvėmis, ir suteikia geriausią asmeninę kelionės patirtį lankantis Vilniuje.

Programėlė taip pat padeda muziejams sudaryti turistinius maršrutus po miestą, įtraukiant konkrečias lankytinas vietas, pasitelkiant senas nuotraukas ir papildytąją realybę, kad būtų parodyta, kaip vietos atrodė prieš daugelį metų. Fotomedžiaga gali būti rodoma lankytinose miesto vietose, parodant, kaip atrodė žmonių ir miesto gyvenimas praėjusiais amžiais.

Bendradarbiaudama su „Vilnius 700“, „tARvel“ komanda sukūrė maršrutą, skirtą miesto 700 metų jubiliejui.

Iniciatyvos autorius – tARvel

Daugiau informacijos

 

Lietuvos paštas išleido menininko Vlado Polikšos kurtą pašto ženklų bloką tema ,,Vilniaus miestui – 700 metų“.  Pašto bloką, kurio tiražas siekia 8 tūkst. vnt., sudaro keturi ženklai po 0,95 Eur. Antspaudavimas pirmos dienos datos spaudu išleidimo dieną vyko Vilniaus pašte, adresu Totorių g. 8.

Iniciatyvos autorius – Lietuvos paštas

Daugiau informacijos

 

Vilniaus miesto gimtadienio ir Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos proga Krašto apsaugos ministerija Vilniaus gyventojams ir svečiams pristato 2 pėsčiųjų maršrutus „Karinis Vilnius“.

Maršrutai aprėpia daugiau kaip 700 metų Lietuvos ir Vilniaus istorijos. Eidami šiais karinio Vilniaus keliais, prisiminsite Lietuvos etmonus, sukilėlius, gvardiečius, savanorius, žvalgus ir partizanus, laisvę gynusius vyrus ir moteris. Objektai maršrutuose išdėstyti ne chronologine tvarka, tad pradėti maršrutą galite tiek pabaigos taške, tiek viduryje.

Maršrutai skirtingo ilgio, apima skirtingus Lietuvos istorijos etapus. Trumpasis „Karinio Vilniaus“ maršrutas vingiuoja per Senamiestį, jo atstumas apie 5,5 km. Jame – 14 su karyba susijusių objektų – nuo XVI a. gynybinių mūrų iki XX a. pabaigos barikadų.  Ilgasis maršrutas driekiasi virš 14 km ir pasakoja apie 15 objektų. Jo pradžia – Šiaurės miestelyje, pabaiga – Rasų kapinėse.

Maršrutų sukūrimo tikslas – paskatinti vilniečius ir miesto svečius savarankiškai bei aktyviai pažinti miesto istoriją.

Kovo 10 d. 16 val. Krašto apsaugos ministerija vilniečius pakvietė į trumpojo Karinio Vilniaus maršruto premjerą – kartu su dr. Norbertu Černiausku ir VU istorikais praeiti karinę atmintį liudijančių objektų takais, pasiklausyti gyvo pasakojimo bei taip netradiciškai paminėti Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną.

„Karinis Vilnius” maršrutus galima rasti Vilniaus miesto savivaldybės platformoje ir programėlėje „Neakivaizdinis Vilnius”. Čia patalpinti detalūs maršruto žemėlapiai padės susiorientuoti mieste, o garso pasakojimas atskleis dar nežinomų ir negirdėtų karybos bei istorijos faktų. Maršrutų aprašymai parengti bendradarbiaujant su Vilniaus universiteto istorijos fakulteto komanda.

„Karinis Vilnius. XIX-XX a. Vilniau ir Lietuvos karo istorijos puslapiai” rasite čia 

„Karinis Vilnius.  Nuo XVI a. Vilniaus gynybinių mūrų iki Nepriklausomybės barikadų“ rasite čia 

Projektas įgyvendinamas bendradarbiaujant su Vilniaus miesto savivaldybės iniciatyva „Neakivaizdinis Vilnius“.

Iniciatyvos autorius – Krašto apsaugos ministerija

Data: 2023 m. vasario 16 d.

Vasario 16-ąją – Lietuvos valstybės atkūrimo dieną – 700 metų jubiliejų švenčianti sostinė ir UAB „Vilniaus viešasis transportas“ kvietė leistis į kelionę istoriniu 700-uoju maršrutu! Reisai buvo numatyti vasario 16 d. 12 val. ir 13 val. Arkikatedros stotelėje, kurioje keleivių laukė papuoštas autobusas ir pats kunigaikštis Gediminas. Jis sėdėjo už autobuso vairo bei apžvelgė amžinai jauną Vilnių, o Gedimino ištikimi riteriai keleivius nudžiugino ir jubiliejinėmis dovanomis.

Iniciatyvos autorius – Vilniaus viešasis transportas

Daugiau informacijos

 

700 metų jubiliejų švenčiantį Vilnių įsimylėti užteks 700 sekundžių, jį patobulinti – 700 idėjų. Auginkime Vilnių kartu. Lrytas.lt kviečia siūlyti idėjas ir kurti Vilnių tokį, kuriame norisi gyventi – judančiame į priekį, klestinčiame, drąsiame – vertą skambaus wow! Projekto metu vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami ne tik pažinti sostinę, švęsti jubiliejų, bet ir prisidėti idėjomis prie miesto augimo. Kas geriau, nei jūs, žinote, ko trūksta ir norisi mieste? Geriausios idėjos bus renkamos susumavus skaitytojų ir vertinimo komisijos balsus bei pristatomos naujam Vilniaus miesto merui.

Projektą „Wow Vilnius 700” sudaro:

Specialiai projektui sukurtame puslapyje rubrika su skaitytojų pasiūlytomis idėjomis ir galimybė balsuoti. Jubiliejaus renginių programa – vienoje vietoje: sužinokite, ką veikti ir vyksta Vilniuje. Vilniaus naujienos: kaip ir kuo gyvena sostinė, ką svarbu žinoti vilniečiams ir miesto svečiams, interviu su Vilniuje. gyvenančiais, kuriančiais, savo darbais miestą ir šalį garsinančiais žmonėmis. Nuotraukų galerijos – Vilnius tada ir dabar. Kokį sostinės gyvenimą matė ir užfiksavo žinomiausi šalies fotografai? Įdomieji lrytas.lt testai: pasitikrink žinias.Geriausių idėjų pristatymas portale lrytas.lt ir naujam Vilniaus miesto merui.

Iniciatyvos autorius – naujienų portalas lrytas.lt

Daugiau informacijos

 

Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga Visorių informacinių technologijų parke įsikūrusių įmonių vadovai bei darbuotojai ant drobės kūrė sveikinimą ir vaizdavo Vilniaus ateitį spalvomis, grafiniais elementais ar simboliais.

Iniciatyvos autorius – Visorių informacinių technologijų parkas

Daugiau informacijos

 

Vilniaus universiteto (VU) fondas kviečia sveikinti Vilnių su 700-uoju gimtadieniu investuojant į Universiteto ateitį – skirti simbolinę 7,00 Eur paramą VU neliečiamajam kapitalui, kuris investuojamas, o uždirbta grąža skiriama mokslo talentams finansuoti.

,,700-ąjį miesto gimtadienį VU fondas pasitinka šūkiu „Vienas be kito mes negalime!“. Istorinio jubiliejaus proga savo svetainėje paramos mygtukų vertes, kurios įprastai keičiamos tik per VU gimtadienį, išimties tvarka pakeitėme į 7,00 Eur, 70,0 Eur ir 700 Eur. Kviečiame vilniečius ir sostinės svečius Vilniaus gimtadienį minėti prasmingai ir skirti tvarią paramą Universitetui” – ragina VU fondo direktorius Justinas Noreika.

3 mln. Eur siekiantis VU fondo neliečiamasis kapitalas yra investuojamas, uždirbta grąža yra skiriama VU mokslo talentams finansuoti. Iš investicijų grąžos jau finansuotas penkių mokslininkų su stipria tarptautine patirtimi prisijungimas prie VU, remiami talentingi užsienio magistrantai, prisidedama prie tarptautinio lygio mokslininkų vizitų.

Vilniaus miesto ir Universiteto istorija yra neatsiejama nuo mecenatystės. VU fondas yra sutelkęs kol kas didžiausią modernių laikų miesto filantropų bendruomenę – iš 8 oficialiai pripažintų Vilniaus miesto mecenatų net 7-iems šis titulas suteiktas už paramą VU fondo neliečiamajam kapitalui.

Iniciatyvos autorius – Vilniaus universiteto (VU) fondas

Daugiau informacijos

 

DĖK’ui dirbtuvėse, skirtose Vilniaus 700 gimtadieniui, įvairaus amžiaus vilniečiai kūrė sveikinimus miestui iš antrinių žaliavų – nebereikalingų žemėlapių, lankstinukų, saldainių popierėlių, popieriaus ir reklamos projektuose naudojamų lipnių plėvelių atraižų, pasimetusių dėlionių detalių, tekstilės atraižų. 

Smagiausia, kad dirbtuvių dalyviai kurdami dalinosi mintimis apie švarą mieste ir savo pastangas susitvarkyti, apie įkvėpimo šaltinius, įdomiausius nuotykius mieste, mėgstamiausias vietas, keisčiausias kolekcijas. 

Iniciatyvos autorius – Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras

Žiūrėkite dirbtuvių video

 

Vilniaus 700 metų jubiliejui pažymėti kuriamas istorinis paveikslas „Vilniaus miesto įkūrimo legenda – Gedimino sapnas“. Šiame paveiksle vaizduojami Vilniaus įkūrimo legendoje minimi personažai – Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas, staugiantis geležinis vilkas, žynys Lizdeika ir kt. Norint pasveikinti Vilnių su gražia švente sukurti šiai progai skirti išskirtiniai kalendoriai su pagrindinio istorinio paveikslo „Vilniaus miesto gimimas“ veikėjais.

Iniciatyvos autorius – UAB ,,Levoriškis”

Daugiau informacijos