Vilniaus 700-mečiui skirtas istorinis pasivaikščiojimas po Vilniaus amžininką Delyje – Tuglakabadą

Sausio 25-ją Lietuvos ambasada Indijoje su draugais ir partneriais pradėjo Lietuvos sostinės Vilniaus 700-ojo jubiliejaus šventę. Šiandien pakvietėm draugus į istorinį pasivaikščiojimą po Tuglakabadą, 3-ąjį istorinį Delio miestą, Vilniaus amžininką, ir į įsivaizduojamą pasivaikščiojimą po Vilnių, esantį už 5000 kilometrų. Su Delio istoriku, rašytoju ir filmų kūrėju Sohail Hashmi  ieškojome paralelių ir istorijos paradoksų, jungiančių ir skiriančių du miestus.  

Nuo Tuglakabado citadelės susirinkę būrys Vilniaus draugų nusiuntė gimtadienio sveikinimą Vilniui įvairiomis kalbomis, taip pažymėdami abiejų miestų atvirumą ir daugiakultūriškumą. 

Kviečiame švęsti Vilniaus gimtadienį visus metus, sekite Lietuvos ambasados skelbimus apie kitus Vilniaus gimtadienio renginius. Ir toliau ieškokime bendrų istorijų, kurios mus jungia. 

O paralelių tarp Vilniaus ir Delio-Tuglakabado ne viena: abu miestus jungia kilmės legendos – Vilnius turi Gedimino sapno legendą, Tuglakabadas – pasakojimą apie jį įkūrusio sultono svajonę. Sanskrito ir hindi kalbomis žodis „sapna“ reiškia ir sapną, ir svajonę, ir simboliškai sujungia dviejų miestų legendas. Ir to meto Lietuva, ir Indija daug kariavo su Čingischano imperijos palikuonimis mongolų totorių valstybėmis, kurios tuo metu ir skyrė Indiją nuo LDK žemių.

Vienas iš svarbiausių to meto Delio metraštininkų marokietis Ibn Batuta prieš Delį aplankė Krymą ir pietų Ukrainos žemes, kurios jau po dviejų dešimtmečių Gedimino sūnui Algirdui nugalėjus Aukso ordą tapo Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės dalimi. Galima palyginti keliautojų paliktus pasakojimus, miestų architektūrinius sprendimus, valdovų buities ir pramogų ypatumus. Gedimino įkurto Vilniaus simbolis – vilkas, o ambicingą sultoną prakeikęs sufijų šventasis išpranašavo, kad greitą jo griuvėsiuose slankios šakalai, deja, taip ir atsitiko. Paradoksas, kad nors Tuglakabadas gyvavo labai trumpai, virš griuvėsių iki šiol stūkso didinga sultono kapavietė, o Vilnius toliau gyvuoja ir klesti jau septynis šimtmečius, tačiau jo įkūrėjo Gedimino kapo vieta nežinoma.  

Lietuvos paskirtoji ambasadorė Indijoje Diana Mickevičienė perskaitė susirinkusiems Vilniaus gimtadienio sveikinimą iš Delio: 

Mūsų mylimas ir amžinai jaunas Vilniau, 

Šiandien, sausio 25-ąją, minime Tavo 700-ąjį jubiliejų. 

Žinome, kad sveikinimų lauki iš viso pasaulio, tad sveikiname Tave nuo Tavo amžininko – Delio Sultonato sostinės Tughlakabado kalvų! Tu, Vilniau, gimei iš kunigaikščio sapno, Tuglakabadas – iš sultono svajonės, jus jungia bendras sanskrito ir lietuvių kalbų žodis sapna, kuris reiškia ir sapną, ir svajonę. 

Kai 1322-1323 m. didysis kunigaikštis Gediminas išsiuntė septynis laiškus, adresuotus popiežiui, Hanzos miestams, pranciškonams ir dominikonams Saksonijoje, iš čia Tuglakabado, Delio, buvo valdoma didžiulė valstybė. 

Vienu iš tų laiškų, datuotų 1323 m. sausio 25 d., Vakarų Europai buvo pranešta apie Tave, Vilnių, ‒ kuriame klestėjo ir taikiai sugyveno amatininkai ir pirkliai, į kurį Kunigaikštis pakvietė atvykti visus darbščius ir taikius žmones, kuriems užtikrino religijos ir kitas teises ir laisves. Tai buvo tikras to meto laisvosios ekonominės ir kultūrinės zonos manifestas. 

Sveikiname Tave šio manifesto dvasioje – atvirai, viltingai, įvairiomis kalbomis. Nors ir 700 metų, bet vis dar jaunas! Kur dar nei amžinojoje Indijoje galima pajusti, kad 700metų yra tik pirmas jaunystės etapas!  

Šiandien Indijoje pradedame šventinių renginių grandinėlę dovanodami Tau paralelių ir netikėtų sutapimų kupiną pasakojimą apie Tave ir jį, Tavo amžininką Tuglakabadą. 

Mūsų laukia graži kelionė į ir po Vilnių per visus 2023-uosius. Per Tavo istoriją ir kultūrą  pasakosime Indijai apie mūsų seną ir jauną šalį. Matysimės ir bendrausime dar ne kartą. Tikimės, kad Tau patiks. 

Iniciatyvos autorius – Lietuvos ambasada Indijoje su draugais ir partneriais

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.