Vaikų kūrybos paroda „SALVE, VILNIUS‘ DCC“

Data: 2023 m. kovo 7 d. – balandžio 30 d.

Parodos pavadinimą įkvėpė Vilniaus mieste ant kai kurių senųjų gyvenamųjų pastatų įėjimų slenksčių dar išlikęs lotyniškas užrašas „SALVE“  („Sveiki“).  Tai pagarbus kreipinys į namo šeimininką, gyventoją ar atėjusį svečią. Šie keliaspalviai smulkinto marmuro užrašai, atsiradę XX amžiaus pradžioje, kaip Vilniaus architekto Adamo Antono Filipowicziaus-Dubowiko inicijuotas ženklinimas. Taigi „Sveikas, Vilniau“, o „DCC“ tai romėniškas skaitmuo „700“.

Šioje parodoje  „SALVE, VILNIUS‘ DCC“ skirtoje Vilniaus 700-mečio jubiliejui paminėti dalyvauja vaikai kartu su profesionaliais menininkais. Apskritimo (tondo) paveiksluose dominuoja senojo Vilniaus miesto architektūros motyvai, paslaptingi peizažai paženklinti simboliniais ženklais, praeities šimtmečių legendiniais įvykiais, bei daugiasluoksniais miesto kultūros istorijos ir urbanistiniais kismais. Vieni jauni kūrėjai retrospektyviai mintimis gebėjo persikelti į praeitį, įsivaizduoti save tame laike, o kiti atvirkščiai – perkelti praeities personažus į XXI amžiaus  aplinką.

Buvo rekomenduojamas apskritas formatas iki 50 cm. Nutapyti paveikslai ant popieriaus įprastomis dailės priemonėmis ar kitokio laisvai pasirinkto pagrindo aplikuojant koliažo elementais. Dalis darbų netilpo į šią muziejaus erdvę, todėl kita ekspozicinė vieta – vaikų ir jaunimo klubas „Kregždutė“ (Šiaulių g. 8, Vilnius).

Apvalių formų meno objektai pasirinkti sąmoningai. Dekoratyvios apskritimo kompozicijos yra kilusios iš antikos ir vėlesnių renesanso laikų (tondai, plafonai, medalijonai, rozetės, kartušai); (mozaikos, freskos, reljefai, vitražai, gobelenai). Tai puošnūs dekoratyvūs elementai interjeruose, eksterjeruose bei iškilmingos simbolinės kompozicijos vaizduojamajame mene.

Apvali meno kūrinių forma – tondas tai ir užuomina į vingiuotas senamiesčio gatveles, į aptakias Vilniaus senosios architektūros detales. Grakštūs gotikiniai, barokiniai bažnyčių skliautai, kupolai, portalai, bokštai; klasicistiniai, ampyro stiliaus pastatai (Lietuvos respublikos prezidentūra, Chotkevičių ir Tiškevičių rūmai), dvarai, namai su arkiniais langais muzikaliai dera kalvotame Vilniaus miesto reljefe. Šiuolaikinės architektūros pastatai kartais darniai jungiasi (o kartais ir nesijungia) į harmoningą miesto panoramą.

O sostinei būdingas daugiatautiškumas ir skirtingų kultūrų sambūvis formuoja ne tik unikalų miesto veidą, bet ir jo kismą, virsmą istorijos vingiuose. Maža to, gyvenantieji svetur taip pat jaučia Vilniui gilius sentimentus. Taigi nenuostabu, kad senasis Vilnius ne vienai jaunųjų kūrėjų kartai buvo, yra ir išliks įkvėpimo šaltinis.

Parodos organizatoriai viliasi, jog šie jaunųjų autorių sukurti meno kūriniai  užmegzs savotišką dialogą su miestu. Dalyvavimas šioje parodoje – tai išskirtinė proga vaikams, puoselėjantiems pagarbų dėmesingumą mūsų miestui, atsiskleisti sava vizualinio meno kūrėjo kalba ir apvalių formų autoriniuose darbuose kūrybiškai aktualizuoti Vilniaus legendines istorijas bei šiuolaikines menines kasdienybės sampratas, įprasminančias vilniečių tapatybę.

Parodos tikslas – kryptingai tęsti Vilniaus kultūros kelią, paliekant ženklius pėdsakus miesto istorijos puslapiuose: tikima, kad svarbūs Vilniaus istorijos artefaktai, nūdienos jaunųjų kūrėjų sutalpinti į netradicinį formatą, virs nauja tradicija ateičiai.

Parodos autorius – Ričardas Zdanavičius

Iniciatyvos autorius – Vilniaus vaikų ir jaunimo klubas ,,Kregždutė“

Daugiau informacijos

 

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.