Vaikų kūrybos paroda „SALVE, VILNIUS‘ DCC“

Data: 2023 m. kovo 7 d. – balandžio 30 d.

Parodos pavadinimą įkvėpė Vilniaus mieste ant kai kurių senųjų gyvenamųjų pastatų slenksčių dar išlikęs lotyniškas užrašas „SALVE“ („Sveiki“). Tai pagarbus kreipinys į namo šeimininką, gyventoją ar atėjusį svečią. Šie keliaspalviai smulkinto marmuro užrašai atsirado XX a. pradžioje Vilniaus architekto Adamo Antono Filipowicziaus-Dubowiko iniciatyva. Taigi „Sveikas, Vilniau“, o „DCC“ – romėniškas skaitmuo „700“.

„SALVE, VILNIUS‘ DCC“ parodoje, skirtoje Vilniaus 700 metų jubiliejui paminėti, dalyvauja vaikai kartu su profesionaliais menininkais. Apskritimo formos (tondo) paveiksluose dominuoja senojo Vilniaus miesto architektūros motyvai, paslaptingi peizažai su simboliniais ženklais, praeities legendiniai įvykiai ir daugiasluoksniai miesto kultūros istorijos ir urbanistiniai kismai. Vieni jaunieji kūrėjai retrospektyviai mintimis nusikėlė į praeitį ir pabandė įsivaizduoti save tame laike, o kiti atvirkščiai – perkėlė praeities personažus į XXI a. aplinką.

Buvo rekomenduojamas iki 50 cm skersmens apskritimo formatas. Paveikslai tapyti ant popieriaus įprastomis dailės priemonėmis ar kitokio laisvai pasirinkto pagrindo naudojant koliažo elementus. Dalis darbų netilpo į šią muziejaus erdvę, todėl kita ekspozicinė vieta – vaikų ir jaunimo klubas „Kregždutė“ (Šiaulių g. 8, Vilnius).

Apskrita forma pasirinkta sąmoningai. Dekoratyvios apskritimo kompozicijos (tondai, plafonai, medalionai, rozetės, kartušai) yra kilusios iš antikos ir vėlesnių renesanso laikų (mozaikos, freskos, reljefai, vitražai, gobelenai). Tai puošnūs elementai interjeruose, eksterjeruose bei iškilmingos simbolinės kompozicijos vaizduojamajame mene.

Apskrita meno kūrinių forma – tondas – tai ir užuomina į vingiuotas senamiesčio gatveles, į aptakias Vilniaus senosios architektūros detales. Grakštūs gotikiniai, barokiniai bažnyčių skliautai, kupolai, portalai, bokštai, klasicistiniai, ampyro stiliaus pastatai (Lietuvos Respublikos prezidentūra, Chotkevičių ir Tiškevičių rūmai), dvarai, namai su arkiniais langais muzikaliai dera kalvotame Vilniaus miesto reljefe. Šiuolaikinės architektūros pastatai kartais darniai jungiasi (o kartais ne) į bendrą miesto panoramą.

O sostinei būdingas daugiatautiškumas ir skirtingų kultūrų sambūvis formuoja ne tik unikalų miesto veidą, bet ir jo kismą, virsmą istorijos vingiuose. Maža to, gyvenantieji svetur taip pat jaučia Vilniui sentimentus. Taigi nenuostabu, kad senasis Vilnius ne vienai jaunųjų kūrėjų kartai buvo, yra ir išliks įkvėpimo šaltiniu.

Dialogas su miestu per meno kūrinius

Parodos organizatoriai viliasi, kad šie jaunųjų autorių sukurti meno kūriniai užmegs savotišką dialogą su miestu. Dalyvavimas šioje parodoje – tai išskirtinė proga vaikams, puoselėjantiems pagarbų dėmesingumą mūsų miestui, atsiskleisti savita vizualinio meno kūrėjo kalba ir apskritų formų autoriniuose darbuose kūrybiškai aktualizuoti Vilniaus legendines istorijas bei šiuolaikines menines kasdienybės sampratas, įprasminančias vilniečių tapatybę.

Parodos tikslas – kryptingai tęsti Vilniaus kultūros kelią, paliekant ženklius pėdsakus miesto istorijos puslapiuose. Tikimasi, kad svarbūs Vilniaus istorijos artefaktai, šiandienos jaunųjų kūrėjų sukomponuoti į netradicinį formatą, virs nauja tradicija ateičiai.

Parodos autorius – Ričardas Zdanavičius

Iniciatyvos autorius – Vilniaus vaikų ir jaunimo klubas ,,Kregždutė”

Daugiau informacijos

 

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.