Fania Lewando grikinė babka

Šiandien grikius vertina visi, besirūpinantys sveika mityba. Pasirodo lietuviai grikius valgė jau XIV a. Grikių pavadinimas reiškia „graikų javai“, į Lietuvą jie atkeliavo iš graikų kolonijų šiaurinėje Juodosios jūros pakrantėje.

Grikiai LDK pritapo. Tam įtakos galėjo turėti neblogas grikių derlius nederlingose žemėse. Nepamirškime, kad Lietuvos valstybę sukūrė lietuvių gentis, gyvenusi nederlingų žemių regione aplink Vilnių, tad, renkantis javus, jų galimybė augti Vilnijos dirvose buvo svarbus faktorius. Grikiai laikyti „prastesniaisiais“ javais, tad jų patiekalų nedaug ant diduomenės ar bajoriško stalo. Seniausi grikių patiekalai – košės. XVII amžiuje minimos įvairios:  virtos vandenyje ir sūriu pabarstytos, virtos piene ar vandenyje su sviestu, dar kai kas verdama sultinyje ar – diduomenės tarpe – migdolų piene. Grikių miltų kepinys – babka – mažiau pasiturinčių žmonių valgis. XX a. grikių „babka“ pateko ir į vilnietiškąją žydišką vegetarišką virtuvę. Vegetariškų patiekalų restorano savininkė Fania Levando siūlė kiek pakeistą vegetarišką „babkos“ variantą, mat tradiciškai į tokią „babką“ buvo dedama kumpio ar lašinių.

Parengta pagal Anželikos Laužikienės ir Rimvydo Laužiko knygą „Senieji lietuviški receptai: Lietuvos gaspadinių receptai“, 2020. Vilniaus universiteto leidykla

Fania Lewando grikinė „babka“

Jums reikės:

 • 250 g grikių miltų
 • 100 g manų kruopų
 • 1 v. š. cukraus
 • 0,5 a. š. druskos
 • cinamono pagal skonį
 • 240 g sviesto
 • 1 vidutinio dydžio svogūno
 • 50 g ruginės juodos duonos trupinių
 • 10 ml aliejaus skardai patepti

Gaminimo procesas

 1. Grikių miltus sumaišykite su manų kruopomis ir šį mišinį paskrudinkite sausoje skardoje arba keptuvėje.
 2. Paskrudintus miltus dubenyje sumaišykite su druska, cukrumi ir cinamonu, įpilkite 50 ml karšto vandens ir užmaišykite tešlą.
 3. Svieste pakepinkite smulkiai supjaustytą svogūną, o likusį sviestą išlydykite. Šį lydytą sviestą ir kepintus svogūnus įmaišykite į tešlą.
 4. Kepimo indą patepkite aliejumi, pabarstykite juodos ruginės duonos trupiniais ir supilkite tešlą. Ją kepkite 170 laipsnių temperatūros orkaitėje apie valandą laiko.
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.