Vilniaus Dievo Motinos Ėmimo į Dangų katedra

Skaisčiausios Dievo Motinos cerkvė Vilniuje ir jos planas. Nežinomas XIX a. pab. dailininkas, Vasilijus Griaznovas. 1874 m. Berlynas, Vokietija, Lietuvos nacionalinis muziejus

Kur ieškotumėte Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo kapo? Legendos – įvairios: vieni teigia, kad jis buvo sudegintas pagal pagoniškus papročius, o stačiatikiai mano, kad Algirdas palaidotas šioje stačiatikių katedroje, vienoje seniausių Vilniaus krikščioniškų šventyklų. Už ją senesnė tik Šv. kankinės Paraskevės cerkvė.

Cerkvė pabaigta statyti ir pašventinta 1348 m. Algirdo žmonos Julijonos iniciatyva. Ji pati čia buvo palaidota, apie tai byloja ir sienoje esanti memorialinė lenta. Cerkvė stovi vaizdingoje Vilnelės pakrantėje, greta Šv. Onos bažnyčios ir Bernardinų ansamblio, kurie buvo pastatyti jau vėlesniame laikotarpyje. Sakoma, kad Algirdas esą asmeniškai parinkęs vietą cerkvei – netoliese buvo tuometinis jo dvaras.

XIX a., valdant carui, cerkvė kardinaliai pakeitė savo išvaizdą, tačiau seniausi jos mūrai, matomi ir nematomi, išliko. Archeologiniai tyrimai parodė, kad cerkvei statyti buvo naudotos tokios pačios rūšies plytos kaip ir Gedimino pilies statybai. Kurį laiką čia veikė universiteto auditorijos ir biblioteka, kareivinės ir sandėlis, bet XIX a. cerkvė buvo restauruota pagal garsaus to meto architekto Nikolajaus Čagino projektą ir sugrąžinta tikintiesiems.

Adresas:
Maironio g. 14
Telefonas:
+370 5 215 3747
Kaina:
-
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.