Vilniaus performanso meno bienalė

Ką padovanoti miestui, kuris 700 metų plečiasi ir transformuojasi, prisitaikydamas prie pokyčių ir kurdamas naujas tradicijas? 2023 m. vasarą vyksianti pirmoji tarptautinė Vilniaus performanso meno bienalė atspindi miesto vertybes – daugiakultūriškumą ir novatoriškumą.

YouTube video

2023 m. liepos 23 d. – rugpjūčio 6 d. vyks pagrindinė Vilniaus performanso meno bienalė. Festivalio dėmesio centras yra miestas – Vilnius, tačiau ir miestas per se kaip žmogaus sukurta ir žmonių dominuojama aplinka, kurią dalijamės su kitomis gyvybės rūšimis, kur sugyvena ir persikloja istorijos.

Visa Vilniaus bienalės programa

 

Programa:

 

Liepos 23 d. :

14:00 – Eglė Budvytytė ir Marija Olšauskaitė. Song Sing Soil. Vieta: Menų spaustuvė

18:30 – Laima Kreivytė, Eileen Myles ir Justė Kostikovaitė. Gimbuto gatvės orkestras. Vieta: Pamėnkalnio galerija

19:30 – Eglė Budvytytė ir Marija Olšauskaitė. Vieta: Menų spaustuvė

 

Liepos 24 d. :

16:00 – Eglė Budvytytė ir Marija Olšauskaitė. Song Sing Soil. Vieta: Menų spaustuvė

17:30 – Eglė Budvytytė ir Marija Olšauskaitė. Song Sing Soil. Vieta: Menų spaustuvė

18:30 – Laima Kreivytė, Eileen Myles ir Justė Kostikovaitė. Gimbuto gatvės orkestras. Vieta: Pamėnkalnio galerija

19:30 – Eglė Budvytytė ir Marija Olšauskaitė. Song Sing Soil. Vieta: Menų spaustuvė

20:30 – Liam Gillick ir Anton Vidokle. Vieta: Traukinių remonto depo Grįžračio lauko teritorija, Švitrigailos g. 39, Vilnius

 

Liepos 25 d. :

18:30 – Dorota Gawęda ir Eglė Kulbokaitė. -lalia. Vieta: Lietuvos nacionalinis dramos teatras

 

Liepos 26 d. :

19:30 – Pedro Barateiro. My body, this paper, this fire. Vieta: Nacionalinė dailės galerija

20:30 – Rūta Junevičiūtė. Saulės. Vieta: AP galerija

 

Liepos 27 d. :

20:30 – Rūta Junevičiūtė. Saulės. Vieta: AP galerija

12:00-22:00 – BRUD. Tautologinis kongresas. Vieta: Vilniaus TV bokštas

 

Liepos 28 d. :

18:30 – Pontus Pettersson. Katiniška praktika. Vieta: Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro fontanas

20:30 – Adam Christensen. Damascus, Copenhagen, Fetish Shop. Vieta: Vingrių šaltinių skveras

21:30 – Pontus Pettersson. Katiniška praktika. Vieta: Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro fontanas

 

Liepos 29 d. :

14:00 – Aleksandra Janus, Weronika Pelczyńska, Monika Szpunar. Still Standing. Vieta: Piromonto Senųjų žydų kapinių vieta

18:30 – Aleksandra Janus, Weronika Pelczyńska, Monika Szpunar Still Standing. Vieta: Piromonto Senųjų žydų kapinių vieta

 

Liepos 31 d. :

18:30 – Teo Ala-Ruona Enter Exude. Vieta: Buvęs „Lelijos“ siuvimo fabrikas

 

Rugpjūčio 1 d. :

11:00-16:00 – Yulia Krivich, Marta Romankiv, Weronika Zalewska. Krizės kioskas. Vieta: Kalvarijų turgus

19:30 – Keithy Kuuspu. Netikras krytis. Vieta: Buvęs „Lelijos“ siuvimo fabrikas

 

Rugpjūčio 2 d. :

11:00-16:00 – Yulia Krivich, Marta Romankiv, Weronika Zalewska. Krizės kioskas. Vieta: Kalvarijų turgus

18:30 – Eye Gymnastics (Viktorija Damerell and Gailė Griciūtė). Apie ką svajoja betonas? Vieta: Liepkalnio vandens saugykla

 

Rugpjūčio 3 d. :

18:30 – Eye Gymnastics (Viktorija Damerell and Gailė Griciūtė). Apie ką svajoja betonas? Vieta: Liepkalnio vandens saugykla

 

Rugpjūčio 4 d. :

18:30 – Robertas Narkus. Egghorsecizmus. CORE verslo centro skveras, Ukmergės g. 126, Vilnius

 

Rugpjūčio 5 d. :

19:00 – Kris Lemsalu. Lust Fest. Vieta: Lazdynų baseinas

 

Rugpjūčio 6 d. :

22:00 – Jacopo Miliani. Throwing Balls at Night. Vieta: Vilniaus Bernardinų sodo teniso aikštynas

 

Aleksandra Janus, Weronika Pelczyńska, Monika Szpunar performance „Still standing“ (From VB23 summer open call programme). 

Kas dvejus metus vyksiantis galerijos „Meno niša“ inicijuojamas festivalis savo scena pavers visą Vilnių, nes menininkai savo kūriniais žiūrovų dėmesį trauks viešosiose erdvėse: istorinėse ir naujai įrengtose miesto vietose, parkuose, gatvėse bei uždarose patalpose. Bienalės metu bus galima išvysti unikalių kūrinių, sukurtų specialiai šiam renginiui. Jie bus atliekami gyvai mieste, todėl kiekvienas pasirodymas – išskirtinė proga pamatyti performanso meno kūrėjų interpretacijas ir švęsti kartu su Vilniumi. Vilniečiai ir miesto svečiai ne tik turės progą susipažinti su užsienio kūrėjais, bet ir pamatyti pasaulyje Lietuvą garsinančius lietuvių darbus. Miesto jubiliejus – puikus metas kurti naujas tradicijas, tad dalyvaukite ir atraskite šiuolaikinį meną miesto erdvėse.

Gimtadienio dovana – naujas festivalis

Nors Vilnius skaičiuoja jau 700 metų ir jame gausu jo istoriją menančių pastatų ir kitų urbanistinių struktūrų, šalies sostinė turi ryškų šiuolaikinį veidą. Tad jubiliejaus proga miestui nuspręsta padovanoti modernią naują tradiciją. 2023 m. vasarą startuos pirmoji Vilniaus performanso meno bienalė – tęstinis tarptautinis meno renginys, vyksiantis kas dvejus metus.

Egle Budvytyte, Choreography for the Running Male, performance in public space, 2014. Photography by: Sebastian Kriete 

Pirmasis festivalis daugiausia dėmesio skiria Vilniaus miestui: istoriniams ir šiuolaikiniams pasiekimams, svarbioms miesto datoms, įvykiams, vietoms ir žmonėms. Jauni ir pripažinti, garsūs ir dar tik savo kūrybinį kelią pradedantys kūrėjai iš Lietuvos ir kitų pasaulio šalių pasklis po sostinę žiūrovams pristatydami kūrinius, tyrinėjančius ir reflektuojančius kompleksišką miesto praeitį, dabartį ir įsivaizduodami jo ateitį. Performanso meno festivalis plėtos daugiakultūrio ir dinamiško Vilniaus identitetą, kurs kūrybiško ir drąsaus šiuolaikinio miesto veidą.

Vilnius – performanso meno scena visus metus

Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga visas miestas taps scena. Pirmasis ir vienintelis tokio mastelio renginys sostinėje – performanso meno bienalė 2023 m. liepos 23 – rugpjūčio 6 d. vyks Vilniaus viešosiose erdvėse, o kai kurie pasirodymai persikels ir į įvairių pastatų vidų. Bienalės organizatoriai neapsiriboja vien vasara ir padovanos miestui dar du išskirtinius renginius – 2023 m. sausio mėnesį tikrąjį Vilniaus gimtadienį paminės garsios performanso meno žvaigždės pasirodymas, o 2023 m. rudenį, per kasmetį „Sostinės dienų“ festivalį, vyks papildomi festivalio renginiai.

Vilniaus bienalės direktorė yra šalyje svarbi galerininkė, meno mugės „Art Vilnius“ vadovė, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narė Diana Stomienė. Bienalės meno vadove tapo kuratorė, šiuolaikinio meno ekspertė Neringa Bumblienė.

Performansas – gyvo veiksmo menas

Idėja išplėsti meno ribas ir paversti gyvai atliekamą veiksmą menu pasaulyje susiformavo XX a. 7-ajame dešimtmetyje. Nors performanse dažnai gausu muzikos, teatro ir šokio elementų, juos dažniausiai kuria vizualiųjų, tarpdisciplininių menų atstovai.

Performanso menas Lietuvoje pasirodė tik po 1990-ųjų, šaliai atgavus nepriklausomybę. Tačiau kūrėjai greitai vijosi pasaulį – jau 2011 m. menininko Dainiaus Mikšio performatyvi instaliacija „Už baltos užuolaidos“ atstovavo Lietuvai Venecijos bienalėje ir žiuri buvo apdovanota specialiu prizu. 2019 m. Linos Lapelytės, Vaivos Grainytės ir Rugilės Barzdžiukaitės sukurtas performansas-opera „Saulė ir jūra (Marina)“ laimėjo „Auksinį liūtą“ – prestižinį Venecijos bienalės apdovanojimą, o Lietuva išgarsėjo pasaulyje dėl savo indėlio į šiuolaikinę kultūrą ir performanso meną.

Šiandien šalyje su performansu dirba daugybė menininkų, jis nuolat pristatomas įvairiose parodose ir meno renginiuose, tarp kurių ir meno mugė „Art Vilnius“. Tarptautinė Vilniaus performanso meno bienalė suteikia puikią progą iš arčiau susipažinti su performansu ir pamatyti, kaip kūrėjai čia dirba su šiandien pasauliui ir Lietuvai aktualiomis temomis ir kūrybiškai pasitelkia miesto erdves kaip savo kūrinių įgyvendinimo aikštelę.

Daugiau informacijos apie projektą

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.