Vilniaus performanso meno bienalė

Ką padovanoti miestui, kuris 700 metų plečiasi ir transformuojasi, prisitaikydamas prie pokyčių ir kurdamas naujas tradicijas? 2023 m. vasarą vyksianti pirmoji tarptautinė Vilniaus performanso meno bienalė atspindi miesto vertybes – daugiakultūriškumą ir novatoriškumą.

2023 m. sausio 23 d. 19 val. įvyko pagrindinės Vilniaus performanso meno bienalės įžanginis renginys LNOBT Didžiojoje salėje, A. Vienuolio g. 1. Specialiai šiai progai ir vietai sukurtas menininkės Emilijos Škarnulytės performansas. Taip buvo pristatomas pirmasis šiuolaikiniam performanso menui skirtas renginys. Bilietus galite įsigyti čia.

Daugiau renginį skaitykite čia

 

2023 m. liepos 23 d. – rugpjūčio 6 d. vyks pagrindinė Vilniaus performanso meno bienalė. Festivalio dėmesio centras yra miestas – Vilnius, tačiau ir miestas per se kaip žmogaus sukurta ir žmonių dominuojama aplinka, kurią dalijamės su kitomis gyvybės rūšimis, kur sugyvena ir persikloja istorijos.

Aleksandra Janus, Weronika Pelczyńska, Monika Szpunar performance „Still standing“ (From VB23 summer open call programme). 

Kas dvejus metus vyksiantis galerijos „Meno niša“ inicijuojamas festivalis savo scena pavers visą Vilnių, nes menininkai savo kūriniais žiūrovų dėmesį trauks viešosiose erdvėse: istorinėse ir naujai įrengtose miesto vietose, parkuose, gatvėse bei uždarose patalpose. Bienalės metu bus galima išvysti unikalių kūrinių, sukurtų specialiai šiam renginiui. Jie bus atliekami gyvai mieste, todėl kiekvienas pasirodymas – išskirtinė proga pamatyti performanso meno kūrėjų interpretacijas ir švęsti kartu su Vilniumi. Vilniečiai ir miesto svečiai ne tik turės progą susipažinti su užsienio kūrėjais, bet ir pamatyti pasaulyje Lietuvą garsinančius lietuvių darbus. Miesto jubiliejus – puikus metas kurti naujas tradicijas, tad dalyvaukite ir atraskite šiuolaikinį meną miesto erdvėse.

Gimtadienio dovana – naujas festivalis

Nors Vilnius skaičiuoja jau 700 metų ir jame gausu jo istoriją menančių pastatų ir kitų urbanistinių struktūrų, šalies sostinė turi ryškų šiuolaikinį veidą. Tad jubiliejaus proga miestui nuspręsta padovanoti modernią naują tradiciją. 2023 m. vasarą startuos pirmoji Vilniaus performanso meno bienalė – tęstinis tarptautinis meno renginys, vyksiantis kas dvejus metus.

Egle Budvytyte, Choreography for the Running Male, performance in public space, 2014. Photography by: Sebastian Kriete 

Pirmasis festivalis daugiausia dėmesio skiria Vilniaus miestui: istoriniams ir šiuolaikiniams pasiekimams, svarbioms miesto datoms, įvykiams, vietoms ir žmonėms. Jauni ir pripažinti, garsūs ir dar tik savo kūrybinį kelią pradedantys kūrėjai iš Lietuvos ir kitų pasaulio šalių pasklis po sostinę žiūrovams pristatydami kūrinius, tyrinėjančius ir reflektuojančius kompleksišką miesto praeitį, dabartį ir įsivaizduodami jo ateitį. Performanso meno festivalis plėtos daugiakultūrio ir dinamiško Vilniaus identitetą, kurs kūrybiško ir drąsaus šiuolaikinio miesto veidą.

Vilnius – performanso meno scena visus metus

Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga visas miestas taps scena. Pirmasis ir vienintelis tokio mastelio renginys sostinėje – performanso meno bienalė 2023 m. liepos 23 – rugpjūčio 6 d. vyks Vilniaus viešosiose erdvėse, o kai kurie pasirodymai persikels ir į įvairių pastatų vidų. Bienalės organizatoriai neapsiriboja vien vasara ir padovanos miestui dar du išskirtinius renginius – 2023 m. sausio mėnesį tikrąjį Vilniaus gimtadienį paminės garsios performanso meno žvaigždės pasirodymas, o 2023 m. rudenį, per kasmetį „Sostinės dienų“ festivalį, vyks papildomi festivalio renginiai.

Vilniaus bienalės direktorė yra šalyje svarbi galerininkė, meno mugės „Art Vilnius“ vadovė, Vilniaus miesto savivaldybės tarybos narė Diana Stomienė. Bienalės meno vadove tapo kuratorė, šiuolaikinio meno ekspertė Neringa Bumblienė.

Performansas – gyvo veiksmo menas

Idėja išplėsti meno ribas ir paversti gyvai atliekamą veiksmą menu pasaulyje susiformavo XX a. 7-ajame dešimtmetyje. Nors performanse dažnai gausu muzikos, teatro ir šokio elementų, juos dažniausiai kuria vizualiųjų, tarpdisciplininių menų atstovai.

Performanso menas Lietuvoje pasirodė tik po 1990-ųjų, šaliai atgavus nepriklausomybę. Tačiau kūrėjai greitai vijosi pasaulį – jau 2011 m. menininko Dainiaus Mikšio performatyvi instaliacija „Už baltos užuolaidos“ atstovavo Lietuvai Venecijos bienalėje ir žiuri buvo apdovanota specialiu prizu. 2019 m. Linos Lapelytės, Vaivos Grainytės ir Rugilės Barzdžiukaitės sukurtas performansas-opera „Saulė ir jūra (Marina)“ laimėjo „Auksinį liūtą“ – prestižinį Venecijos bienalės apdovanojimą, o Lietuva išgarsėjo pasaulyje dėl savo indėlio į šiuolaikinę kultūrą ir performanso meną.

Emilija Škarnulytė performance “Aphotia”. Opening Event of the 1st Vilnius Biennial of Performance Art at the Lithuanian National Opera and Ballet Theatre. Photography by Andrej Vasilenko.

Šiandien šalyje su performansu dirba daugybė menininkų, jis nuolat pristatomas įvairiose parodose ir meno renginiuose, tarp kurių ir meno mugė „Art Vilnius“. Tarptautinė Vilniaus performanso meno bienalė suteikia puikią progą iš arčiau susipažinti su performansu ir pamatyti, kaip kūrėjai čia dirba su šiandien pasauliui ir Lietuvai aktualiomis temomis ir kūrybiškai pasitelkia miesto erdves kaip savo kūrinių įgyvendinimo aikštelę.

Daugiau informacijos apie projektą

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.