Opera.Connect: Vilnius – operos miestas

700-ojo Vilniaus jubiliejaus proga atraskite sostinę kaip operos miestą. Trejus metus, iki pat 2023 m., Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras kartu su LDK valdovų rūmais ir Lietuvos muzikos ir teatro akademija skleidžia operos kultūrą, vilniečiams ir miesto svečiams dovanos išskirtinių pasirodymų, susitikimų ir renginių.

Pagrindiniai renginiai: 

Birželio 8 d. 21:30 val. Katedros aikštėje keliaujanti opera ,,Tarnaitė ponia“. Daugiau informacijos rasite čia.

Birželio 8 d. 20:00 val. Rotušės aikštėje teatralizuotas koncertas „Dolce far niente“. Daugiau informacijos rasite čia.

Birželio 16 d. 22:00 val. Valdovų rūmų vidiniame kieme teatralizuotas koncertas „Dolce far niente“. Daugiau informacijos rasite čia.

Birželio 16 d. 17:00 val. Panevėžyje keliaujanti opera ,,Tarnaitė ponia“. Daugiau informacijos rasite čia.

Birželio 27 d. – liepos 6 d. Valdovų rūmų Didžiajame kieme ,,LNOBT Open“ festivalis. Daugiau informacijos rasite čia.

Rugsėjo 29- 30 d. Valdovų rūmuose ,,AI OPERA“ . Daugiau informacijos rasite čia.

Spalio 12-15 d. Litexpo, Lietuvos teatro ir muzikos akademijoje ir Ideas Block muzikos, scenos menų ir kūrybinių industrijų forumas ,,In Muse”. Daugiau informacijos rasite čia.

Lapkričio 17 d. Lietuvos operos ir baleto teatre pirmasis balsui skirtas tarpdisciplininis simpoziumas ,,Žmogus kuria balsą’‘. Daugiau informacijos rasite čia.

Lapkričio 22-25 d.  Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje vyks tarptautinis simpoziumas IMPACT „Kūrybiškumas ir improvizacija scenos menuose“. Daugiau informacijos rasite čia.

Vilniuje opera suskambo anksčiau nei Paryžiuje, o šiandien lietuviai operos solistai – tarp garsiausiųjų pasaulyje. Nors operos žanras turi itin senas tradicijas, opera skirta ne tik klasikinės muzikos gerbėjams. Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga operos kūrėjai sugebės praeitį sujungti su ateitimi ir pristatyti šiais laikais dar negirdėtą operą „AIopera“ – prarastą, bet šiuolaikinėmis technologijomis atkurtą XVII a. Vilniuje skambėjusį kūrinį. Projekto „Opera.Connect: Vilnius – operos miestas“ kūrėjai ruošia ir daugiau staigmenų bei kviečia atrasti operą iš naujo.

Šiuolaikiška dovana miestui

Vilnius tampa Europos operos sostine. Čia vyks konferencija „Opera Europa“ – didžiausios šio žanro atstovus veikiančios europinės iniciatyvos susitikimas Vilniuje. Lietuvos sostinėje taip pat įkvėpimo ieškos rezidencijų metu čia gyvenantys operos režisieriai, scenografai, choreografai. Projektas „Opera.Connect: Vilnius – operos miestas“ paruošė išskirtinę dovaną ir vilniečiams bei miesto svečiams.

Vilnius garsėja kaip Europos technologijų centras, todėl nenuostabu, kad miesto 700-ojo jubiliejaus proga, pritaikę šiuolaikines technologijas, kūrėjai dovanoja išskirtinį reginį „AIopera“. 2023 m. rugsėjo 2-3 d. pasitelkus dirbtinį intelektą bus atkurta ir Valdovų rūmuose visuomenei pristatyta viena iš pirmųjų Vilniuje XVII a. atliktų operų. Taip pat projektas „Opera.Connect: Vilnius – operos miestas“ skatins į operą atsigręžti ir verslą. Juk opera yra ir organiškas, kūrybiškas modelis, bendradarbiaujantis ir įkvepiantis kitas meno sritis, mokslą, inovacijas, todėl bus ieškoma integracijos galimybių su startuoliais bei žaidimų kūrėjais.

Operos šaknys Lietuvoje

Nors pirmoji lietuviška opera „Birutė“ buvo parodyta tik 1906 m. lapkričio 6 d. Vilniaus miesto salėje, miestiečiai opera mėgavosi jau seniai. Opera Lietuvoje, Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose Vilniuje, buvo parodyta nepraėjus nei 40-iai metų nuo jos atsiradimo Italijoje, anksčiau negu Paryžiuje ar Londone. Opera tapo vienu pagrindinių muzikos žanrų baroko laikotarpiu, o juk būtent Vilnių galima tituluoti baroko perlu.

Tačiau tai nebuvo tik dvarų pramoga – opera rodyta ir plačiajai visuomenei, dažnai atspindėjo bendruomenės pokyčius, nagrinėjo demokratizacijos procesus. Todėl miesto jubiliejaus proga kūrėjai taip pat nori suteikti bendruomenei progą išgirsti operą kasdienybėje. Projektas „Opera ant ratų“ netikėtose miesto erdvėse, miegamuosiuose rajonuose suteiks galimybę išgirsti operos ištraukų. Projektas „Opera art’i“ šio muzikos žanro grožį atskleis retai su kultūra galintiems susipažinti vilniečiams, lankysis socialiai pažeidžiamų asmenų globos įstaigose, kalėjimuose.

Opera Vilniuje šiandien

Vilnius susijęs ne tik su istorine opera. 2019 m. lietuvių Vaivos Grainytės, Linos Lapelytės ir Rugilės Barzdžiukaitės opera-performansas „Saulė ir jūra“ laimėjo „Auksinį liūtą“ Venecijos bienalėje. Taip pat Vilniuje karjerą pradėjo visame pasaulyje Lietuvos vardą garsinančios žvaigždės Virgilijus Noreika, Violeta Urmana, Edgaras Montvidas, Asmik Grigorian ir kiti. 1974 m. pastatytas Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras buvo vienas moderniausių inžinerinių pastatų regione. Vilniuje galima mėgautis ir Vilniaus miesto operos šiuolaikinėmis interpretacijomis, o būsimąsias žvaigždes augina operos inkubatorius „Operomanija“. Operoje susipina muzika, žodis, šokis, dailė ir architektūra. Vilniuje ji tampa jungiamuoju tašku tarp multidiscipliniškumo ir multikultūriškumo, todėl ateinančius trejus metus taps svarbiu miestui simboliu.

Auga nauja karta

Kaip kad Vilnius sugebėjo kisti ir išlikti modernus net 700 metų, taip ir operos kūrėjai siekia, kad opera neprarastų aktualumo. Juk opera ne tik pasakoja praeitį, istoriją, bet ir žvelgia į ateitį, ieškodama naujų kelių. Vilniaus miesto opera jau seniai stebina pasaulio operos gerbėjus šiuolaikišku požiūriu į operą, taip į sales pritraukdama naująją kartą. Vilniaus jubiliejaus proga vykstančiuose renginiuose bus pagerbti trijų Baltijos šalių operos kūrėjai ir organizacijos, vilniečiai ir miesto svečiai atras naujų talentų ir išgirs negirdėtų kūrinių.

 

Tačiau tam, kad miestas ir toliau galėtų didžiuotis auginantis būsimąsias operos žvaigždes, reikia vis naujų žinių. 2023 m. Vilniuje vyks Operos akademijų tinklo konferencija – švietimo ir mokslo institucijų, rengiančių operos žanro kūrėjų ir atlikėjų naująją kartą, susitikimas Vilniuje.

 

Daugiau informacijos

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.