Muziką Vilniui dovanojo jau 3-iasis kompozitorius – I. Fedelės muzika sutikta ovacijomis

„Esu labai patenkintas parodytu dėmesiu ir puikiai suskambėjusiu kūriniu“, – po viešnagės Vilniuje sako ikoninis italų kompozitorius Ivanas Fedelė. Lietuvos publikai jis pristatė kūrinio, skirto Kazio Varnelio namams-muziejui, pasaulinė premjera ir savo kūrybą portretiniame koncerte Vilniaus rotušėje.

Įvietintos muzikos festivalio „Muzika erdvėje“ Vilniaus 700-ajam jubiliejui skirtas ciklas „Muzika Vilniui“ gegužės 25–27 dienomis pakvietė jau į trečiojo kompozitoriaus, kuriančio pasirinktai sostinės erdvei, renginius.

Visame pasaulyje atliekamas ir su ryškiausiais kolektyvais dirbantis italų kompozitorius Ivanas Fedelė susižavėjo Kazio Varnelio muziejumi ir pasirinko savo naująjį kūrinį skirti tapytojo oparto kūrybai bei sostinės Rotušės aikštėje įsikūrusiems jo namams-muziejui.

„Varnelio variacijos“

Trijų koncertų metu Kazio Varnelio namuose-muziejuje suskambėjo Ivano Fedelės kūrinio „Varnelio variacijos“ fortepijonui ir gyvajai elektronikai pasaulinė premjera. Fortepijono partiją atliko „LENsemble Vilnius“ pianistė Indrė Baikštytė, o gyvąja elektronika grojo kompozitoriaus prašymu pakviestas italų garso inžinierius Alvise Vidolin, dirbęs su tokiais žymiausiais XX a. Europos kompozitoriais kaip L. Berio ar L. Nono.

Dar repeticijų metu išgirdęs, kaip Indrė Baikštytė atlieka naująjį kūrinį, I. Fedelė ją apdovanojo komplimentais: „Ji yra ne pianistė, ji – muzikantė!“ Kūrinys puikiai atskleidė ne tik I. Fedelės muzikos pasaulį, tačiau puikiai susijungė su Kazio Varnelio tapyba, kurią klausytojai grojant muzikai galėjo stebėti išeksponuotą erdvėje.

„Noriu pasakyti, kad labai didžiuojuosi galimybe dalyvauti šiame projekte. Kai Vilniuje lankiausi dar spalį, vos atėjęs į muziejų supratau, kad čia kursiu kūrinį. Ekspozicijoje jau stovėjo instrumentas ir suvokiau, kad tai ženklas – turiu sukurti kompoziciją fortepijonui, kuriame atsiskleistų Kazio Varnelio darbai“, – susirinkusiai publikai pasakojo kompozitorius I. Fedelė.

Kaip sveikindama sakė Kazio Varnelio namų-muziejaus vadovė Daiva Vaišnienė, šis koncertas – puikus menų sintezės pavyzdys. „Spalvos, formos, garsai, optinės iliuzijos, judesys. Aš tikiu, kad tai jus įkvėps, kaip įkvėpė ir gerbiamą kompozitorių Ivaną Fedelę. Linkiu, kad tai būtų nepaskutinis mūsų pasimatymas Kazio Varnelio namuose-muziejuje“, – linkėjo D. Vaišnienė.

Koncertus lydėjo ir specialios ekskursijos po šį ypatingą meno labirintą. Jos klausytojams leido ne tik susipažinti su Kazio Varnelio tapyba bei jo namais-muziejumi, bet ir geriau suprasti kompozitoriaus I. Fedelės muzikinę vaizdų interpretaciją.

Atradimas Vilniaus publikai

„LENsemble Vilnius“ sostinės publikai Vilniaus rotušėje taip pat pristatė ir I. Fedelės portretinį koncertą, kuriame atsiskleidė gana platus kompozitoriaus kūrybos tarpsnis bei įvairiapusiai jo kūriniai – nuo fortepijonui solo iki didelio ansamblio su elektronika.

Kaip pastebi renginių ciklą organizuojančios kultūros inovacijų agentūros „Meno genas“ vadovas Matas Drukteinis, renginių metu buvo įdomu stebėti, kaip publika priėmė italų šiuolaikinės muzikos kompozitoriaus kūrybą.

„Pirmą kartą lankęsis Lietuvoje ir pirmą kartą mūsų publikai pristatytas Fedelė, jis ir jo muzika neabejotinai „palietė“ klausytojus. Koncertuose skambėjo gausūs aplodismentai palydėti „bravo“ šūksniais. Jau gavome atsiliepimų, kad šis kompozitorius – tikras atradimas. Šį ryšį su auditorija pajuto ir pats Maestro – jis Vilnių paliko labai laimingas. Išskrendant Ivanui net pažadėjau: dėsime visas pastangas, kad jo muzika vėl suskambėtų sostinėje kitų mūsų ar kolegų organizuojamų renginių metu“, – pasakoja M. Drukteinis.

Netrukus skambės Annos Korsun muzika

Kita skambančio Vilniaus stotelė – Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas, įsikūręs Žirmūnuose. Ukrainiečių kompozitorė Anna Korsun, Europą žavinti savo savitu stiliumi ir požiūriu į garsą, pasirinko bei kūrinį sukūrė komplekse esančiai koplyčiai-kolumbariumui.

Birželio 3–4 dienomis iš tiesų išskirtinę akustiką turinčioje erdvėje „Cello Club“ atliks A. Korsun kūrinio penkioms violončelėms „Spettri“ pasaulinę premjerą. Prieš ją klausytojai ekskursijos metu susipažins su Tuskulėnų rimties parko kompleksu – įvairiapusę istoriją menančia sostinės vieta.

Kompozitorės kūrybą pristatyti plačiau skirtame koncerte Vilniaus rotušėje, birželio 4 d. 18 val. „LENsemble Vilnius“ atliks beveik valandos trukmės Annos Korsun 2022 m. sukurtą kompoziciją „In the Cage“ (liet. „Narve“). Metalinėje struktūroje „patalpintas“ styginių kvartetas – autorės emocinė išraiška ir aliuzija į karą Ukrainoje. Kūrinys puikiai atskleidžia visą kompozitorės kūrybinės raiškos paletę ir taps proga pažinti šią kūrėją.

Bilietus platina Kakava.lt, naujienas apie ciklą „Muzika Vilniui“ rasite www.muzikavilniui.lt. Projektas yra Vilniaus 700 metų jubiliejaus programos dalis. Šventės iniciatorius – Vilniaus miesto savivaldybė, programos kuratorius – Vilniaus turizmo ir verslo plėtros agentūra „Go Vilnius“. Programos įgyvendinimą finansuoja Vilniaus miesto savivaldybė ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija. Daugiau apie jubiliejui skirtą programą skaitykite www.700vilnius.lt.

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.