Kuriantis

2021-ais metais UNESCO suteikė Vilniui literatūros miesto statusą. Tai privertė ir mus pačius pasvarstyti, ar pakankamai rašome ir skaitome, ar kiek esame kūrybiški, ką mūsų kūryba duoda Lietuvai ir pasauliui. Kad ir kur būtų gimę ryškiausi Lietuvos kūrėjai, jų kūrybiniai keliai dažnai nuvingiuoja į Vilnių, o iš jo pasuka tolyn į Europą ir visą pasaulį.

XVII a. Vilniaus jėzuitų auklėtinis Motiejus Kazimieras Sarbievijus rašė poeziją lotyniškai ir buvo populiarus visoje Europoje – tai galingas barokinės kultūros „eksportas“.

Vilniaus katedra, suprojektuota Lauryno Gucevičiaus, Oksfordo architektūros enciklopedijoje apibūdinama kaip niekur kitur Europoje nesutinkamo neoklasicistinio švarumo pavyzdys, o apie tai, kas yra „Gucevičiaus stilius“, tikrai girdėjo ne tik lietuviai.

Kaip ir apie Mikalojų Konstantiną Čiurlionį, kuris būtent Vilniuje susipažino su mūsų intelektualais, čia surengė pirmąsias dailės darbų parodas ir koncertus.

Samuelis Bakas savo pirmąją piešinių parodą surengė Vilniaus gete. Tada jam buvo vos devyneri. Dabar Bako darbai eksponuojami svarbiausiose pasaulio galerijose.

Vilnius įkvėpė Česlovą Milošą ir Adomą Mickevičių. Apie mūsų miestą pasauliui papasakojo Jurgis Kunčinas ir Ričardas Gavelis. Populiariausios šiuolaikinės lietuvių rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės kūrybą puošia Vilniaus atspindžiai, o dešimtis tarptautinės reikšmės apdovanojimų pelniusi kino režisierė Giedrė Žickytė sako, kad Vilniaus senamiestyje sklinda ypatinga šviesa, kuri kasdien vis kitaip atskleidžia architektūros grožį.

Teatras, dailė, šokis, literatūra, kinas – tai sritys, kurių atstovai pasaulyje garsino ir garsina Vilnių, stebėdami jų laimėjimus didžiuojamės, kad esame vilniečiai. Vienas iš pastarųjų tokių įrodymų – Venecijos bienalės „Auksinį liūtą“ laimėjusi opera „Saulė ir jūra“, kurią šiemet turėjo galimybę pamatyti ir lietuvių kalba išgirsti vilniečiai.

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.