„Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutas „Ai, skauda! Medicina Vilniuje: nuo špitolių iki vakcinų”

Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga vilniečiams dovanojamas naujas „Neakivaizdinio Vilniaus“ maršrutas „Ai, skauda! Medicina Vilniuje: nuo špitolių iki vakcinų“, skirtas neįtikėtinai sparčiam medicinos progresui Vilniuje XVI-XX a.

Ar susimąstėte, kaip toli šiandien yra pažengusi medicina? Daugumą ligų galime išgydyti, pasitelkti mokslą, sukurti vakciną ir jų netgi apskritai išvengti. Nors vos prieš kelis šimtmečius tokios ligos kaip raupai, maras, šiltinė, cholera ar džiova išsiųsdavo į aną pasaulį gerokai anksčiau laiko. 

Žinoma, išvengti ligų buvo bandoma visais laikais. Iki XVI a. žmonės gydėsi liaudies medicinos priemonėmis: įvairiais antpilais, nuovirais, tepalais, saulės ir vandens procedūromis. Liaudies gydytojai ligas gydė užkalbėjimais, užkerėjimais ar amuletais. Nuo XVI a. gydymo ėmėsi barzdaskučiai – to meto chirurgai. Jie jau mokėjo atlikti kai kurias operacijas: nuleisti kraują, gydyti žaizdas, kaulų lūžius ir išnirimus, traukti dantis. 

XVI a. Vilniuje jau atsiranda ir špitolės – pirmosios ligoninės tipo įstaigos. Jose buvo globojami ir gydomi beturčiai paliegėliai.

1781 m. įkurtas Vilniaus universiteto Medicinos fakultetas žymi istorinę medicinos mokslų pradžią Vilniuje. Netrukus į pirmąjį Medicinos fakultetą atvyko profesorių iš Italijos, Prancūzijos, Vokietijos. 

XIX a. pr. Vilnius ne tik pasivijo kitas Europos šalis, bet kai kuriomis naujovėmis jas net aplenkė – Vilniuje įkurti Vakcinacijos, Motinystės institutai buvo vieni pirmųjų Europoje.

Susidomėjote? Tuomet leiskitės į pažintį su XVI–XX a. Vilniaus medicinos istorija. 

Daugiau teminių maršrutų po Vilnių rasite čia.

Iniciatyvos autorius – Neakivaizdinis Vilnius

Daugiau informacijos

 

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.