Beigeliai

Šiandien madingiausiose viso pasaulio kavinėse parduodami beigeliai nukeliavo netrumpą gastronominį kelią, kurio pradžia – mūsų regionas. Pirmąkart panašūs kepiniai, beigelio protėviai, paminėti Jogailos karališkajame dvare dar 1394 m. 

XIX a. beigeliams artimi Smurgainių riestainiai jau buvo tokie garsūs, kad tapo geidžiamomis lauktuvėmis iš Vilniaus mugių. Namiškiai laukdavo pagrįžtančių su cukriniais riestainiais su juodgrūde, vėlesniais laikotarpiais net ir su vaniliniais, ar su riestainiais su aguonomis. Juos pamėgo ne tik suaugusieji, bet net ir patys mažiausi kūdikiai.

Ilgą laiką beigelių receptai keliavo iš lūpų į lūpas, o lietuvių kalba pirmąjį receptą išspausdino Liudvika Didžiulienė-Žmona 1893 m. Pagal tokį receptą beigelius pagaminti galėjo tik įgudusi šeimininkė, nes miltus reikėjo atmatuoti „iš akies“, kad kepinys nebūtų pernelyg kietas, bet ir neišsileistų. Kol vieni riestainiai dar virdavo puode, kitus jau reikėjo stebėti krosnyje, tad kiekvienos šeimininkės beigeliai net pagal tą patį receptą buvo vis kitokie – reikėjo nemenkos patirties, kad visi iškeptų dailūs, vienodo dydžio ir minkšti.

„Senieji lietuviški receptai: Lietuvos gaspadinių receptai“. Anželika Laužikienė, Rimvydas Laužikas, 2020. Vilniaus universiteto leidykla

Beigeliai

Jums reikės:

 • 1 l pieno
 • 2 kg kvietinių miltų
 • 1 a. š. druskos
 • 50 g šviežių mielių
 • 4 kiaušinių
 • 50 g cukraus
 • 1 v. š. sviesto
 • 1 v. š. sezamo, juodgrūdės arba aguonų pabarstymui

Gaminimo procesas

 1. Pieną pašildykite iki kambario temperatūros, įmaišykite druską, vandenyje ištirpdytas mieles ir dalį miltų. Tešla turi būti maždaug grietinės tirštumo. Tešlą palikite kilti.
 2. Kai tešla pakyla, suberkite cukrų, 3 kiaušinius, išlydytą (bet ne karštą) sviestą ir viską išmaišykite. Tada suberkite miltus ir minkykite. Tešla turi nelipti prie rankų. Tokią tešlą reikia padalyti maždaug obuolio dydžio gabalėliais ir padėti antrą kartą kilti.
 3. Kai tešla pakils, iš kiekvieno gabalėlio formuokite po vieną beigelį, sudėkite juos ant miltais pabarstyto stalo ir dar trumpam palikite pakilti.
 4. Pakilusius beigelius vieną po kito meskite į verdantį vandenį, o kai jie iškils į viršų, išgriebkite, sudėkite į riebalais pateptą skardą, aptepkite išplaktu kiaušiniu, pabarstykite sezamu, aguonomis ar juodgrūde ir pašaukite į 220 laipsnių karščio orkaitę apie 15–20 minučių, kol jie gražiai iškeps.
By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.