Kinematografinis projektas „Vilniaus pokeris“

Per 700 metų Vilnius vaidino daugybę svarbių vaidmenų, tačiau jubiliejaus proga miestas tapo pagrindiniu aktoriumi režisieriaus Donato Ulvydo kinematografiniame projekte „Vilniaus pokeris“. Pagal legendinį Ričardo Gavelio romaną „Vilniaus pokeris“ kuriamas filmas pristatė Vilniaus identitetą ir pakerėjo ryškumu, mistiška atmosfera bei džiazo muzika.

YouTube video

Vos pasirodęs Ričardo Gavelio „Vilniaus pokeris“ sulaukė didžiulio dėmesio, ant kojų sukėlė literatūros kritikus bei skaitytojus, vieni kūrinį vadino skandalu, kiti – šedevru. Visgi abejingų nebuvo – knyga tapo bestseleriu, parduota 50 tūkst. tiražu, su keliais papildomais leidimais.

Režisierius Donatas Ulvydas Ričardo Gavelio romano temas ir veikėjus vilniečiams pristatė keliais etapais – prieš kuriant kino juostą, vyko džiazo koncertai, buvo organizuojama dailės darbų, inspiruotų Gavelio kūrybos, paroda. Visi šie kinematografinio projekto renginiai Vilniaus 700 metų jubiliejaus proga buvo nemokami.

„Vilniaus pokeris“ neįsivaizduojamas be miesto, džiazo ir meno. Kad kuo tiksliau būtų atvaizduojama Vilniaus dvasia, prie koncertų bei parodų ciklo ,,Vilniaus pokeris“ prisidėjo išskirtinai daug lietuvių menininkų – džiazo muzikantų, dailininkų, skulptorių, fotografų. Šiuose renginiuose lankytojai galėjo pasijusti tarsi romano „Vilniaus pokeris“ veikėjai – džiazuoti laisvos dvasios koncertuose, stebėti drąsiausius sostinės menininkų dailės kūrinius, o gal net ir susidurti su mieste slankiojančiais kanukais, kuriuos aprašė Gavelis.

Paroda ,,Ar tu ne kanukas?”

Data: 2023 m. gegužės 19 d.- birželio 9 d.

Vieta: Meno galerija Drobė, drobės g.62, Kaunas

Darbo laikas: darbo dienomis 10-17 val.

Kaina: nemokamai

Data: 2023 m. gegužės 26 d. – birželio 14 d.

Vieta: Baroti Galerija, didžioji vandens g.2/aukštoji g. 1, Klaipėda

Darbo laikas: antradieniais-penktadieniais 11-18 val., šeštadieniais- 11-16 val.

Kaina: nemokamai

Data: 2023 m. kovo 28 d. – gegužės 8 d.

Vieta: Business Stadium Gallery, Šeimyniškių g. 19B

Kaina: nemokamai

Vilnius minimas įvairiuose literatūros kūriniuose, bet lietuviams miesto veidas bene geriausiai įsiminęs iš Ričardo Gavelio romano „Vilniaus pokeris“. Vos pasirodžiusi knyga nepaliko abejingų. Pats autorius tuomet rašė: „Šis romanas vieniems atrodė esąs visuotinės vergovės bei visuotinio sekimo studija. Kiti su pasimėgavimu ar pasibaisėjimu atidžiausiai skaitė perdėm atviros erotikos sklidinus puslapius.“

Kritikų teigimu, su šiuo romanu į lietuvių literatūrą atėjo miestas ir kūnas, nuo kaimo vaizdavimo pereita prie miesto kultūros, atsirado erotikos, atvirumo.

Romano puslapiuose, tarp gausybės įvairių vietų, skaitytojai atsiduria ir dailininko Teodoro studijoje. Būsimo filmo pagal Gavelio romaną režisierius Donatas Ulvydas ilgai svarstė, kokie darbai turėtų kabėti toje studijoje kino kūrimo metu. „Būtinai – autentiški! Tikri dailininkų darbai“,– nusprendė.

Parinkti kūrinius jis pakvietė tapytoją ir parodos kuratorių Liną Liandzbergį. Kadangi meno rinkinys išėjo solidus, kūrėjai nutarė neapsiriboti tik kino aikštele, o į menamą Teodoro studiją pakviesti visus vilniečius – surengti atvirą parodą.

Kūniškumas ir miesto paslaptys, bekompromisis laisvės siekis ir neapleidžiantis jausmas, kad esi sekamas, aistra, tamsioji žmogaus pusė, mistiškiausi Vilniaus simboliai ir kanukai, vis dar gyvenantys tarp mūsų, – tai tik keletas parodos „Ar tu ne kanukas?“ temų.

Dailininkai ir skulptoriai, kurių darbai eksponuojami parodoje: Teodoras Kazimieras Valaitis, Valentinas Antanavičius, Eglė Kuckaitė, Mindaugas Skudutis, Bronius Gražys, Emilis Vėlyvis, Rimas Olšauskas, Audrius Gražys, Monika Furmana, Laisvydė Šalčiūtė, Aleksandras Vozbinas, Arvydas Šaltenis, Vincas Kisarauskas, Vytautas Vasiliūnas, Eglė Ganda Bogdanienė, Vilmantas Marcinkevičius, Donatas Jankauskas-Duonis, Egmontas Bžeskas, Vladas Juodagalvis. Kai kurių iš jų meno kūriniai buvo sukurti specialiai „Ar tu ne kanukas?“ parodai ir yra eksponuojami pirmą kartą.

Daugiau informacijos skaitykite čia

 

Kino koncertas ,,Vilniaus pokeris”

Data: 2023 m. gegužės 12 d.

Vieta: Lukiškių kalėjimas 2.0, Lukiškių skg. 6

Kaina: nemokamai

Kino, literatūros ir muzikos mylėtojai buvo kviečiami atvykti į šias tris meno sritis aprėpiantį kino koncertą „Vilniaus Pokeris“. Sausį Vilniuje nuaidėjus unikaliems „Vilniaus pokerio“ kino koncerto garsams, nepalikusiems abejingų, o visų norinčių nesutalpinus – gegužės 12 d. laukė įspūdingas, pilnas įvairių scenografinių sprendimų džiazo muzikos koncertas po atviru dangumi. Jį lydėjo kompozitorių Kipro Mašanausko ir Jievaro Jasinskio būsimam „Vilniaus pokerio“ būsimam filmui kurtos muzikinės kompozicijos.

Buvo galima išgirsti gyvai atliekamą profesionalaus net 22 džiazo muzikantų orkestro „Vilnius JJAZZ Ensemble“ pasirodymą, kurio metu dainininkės Kotrynos Juodzevičiūtės bei aktoriaus Andriaus Paulavičius vokalinis duetas nustebino jautrumu, drąsa, ekscentriškumu ir šiuolaikiška „Vilniaus Pokerio“ romano interpretacija.

Daugiau informacijos skaitykite čia

 

Gimsta nauja Vilniaus legenda

Gimęs iš legendos apie geležinį vilką, Vilnius pats tapo legendiniu miestu, kurį 1989 m. romane „Vilniaus pokeris“ ypatingai atskleidė Ričardas Gavelis. Jubiliejaus proga šio romano ekranizacija suteikia galimybę Vilniui suvaidinti pačiam save – miestą-legendą, miestą-fantaziją, miestą-viziją, kuriame nėra praeities, dabarties ir ateities, kuriame dabartis ir istorija, tikrovė ir vizijos vyksta vienu ir tuo pačiu metu, ir visos yra vienodai tikros. R. Gavelio miesto mitologija, jo aprašytos Vilniaus būtybės ir pats Vilniaus-grobuonies personažas pakeri ir atspindi lietuvių tapatybę.

Nors romano siužetas rutuliojasi 1989 m., kūrėjai būsimo filmo veiksmą perkelia į šiandieną, todėl ekrane persipina ne tik tarpukario, pokario ir sovietmečio, bet ir šių dienų Vilnius su visomis dorybėmis bei ydomis. Kritinis mąstymas visuomenei itin svarbus visais laikais ir visose santvarkose, norint neatsidurti vertybių pelkėje.

Vilnius – tai personažas

Vilniaus kultūra itin įvairialypė. Per 700 metų miestas nuolat mainėsi ir išliko aktualus iki šių dienų. Jubiliejaus proga metas sukurti naują drąsiai ateitį pasitinkančią legendą, sujungiančią istorinės ir šiuolaikinės mitologijos linijas. „Vilniaus pokeris“ – tai mistifikuota istorija apie gyvenimą, meilę ir mirtį mieste, egzistuojančiame anapus laiko, atminties ir tikrovės ribų. Žiūrovų laukia ryškus ir prieštaringas filmas, kviečiantis diskutuoti ir atrasti naujų prasmių.

Kiekvienam žiūrovui šis būsimas filmas atskleis vis kitą perspektyvą. „Vilniaus pokeryje“ miestas tampa išskirtiniu personažu ir formuoja naują lietuvišką urbanistinę mitologiją. Leistis romano keliais yra visada viliojanti perspektyva, savotiškas būdas pažinti miestą, ypač kai šis romanas – legendinis „Vilniaus pokeris“.

Vilniaus pokeris skambant džiazui

Džiazas – neatsiejamas romano „Vilniaus pokeris“ motyvas, bet romano ekranizacijoje jis suskambėjo dar ryškiau. Režisierius Donatas Ulvydas ir būsimo filmo kūrėjai, aktyviai bendradarbiaudami su Lietuvos džiazo bendruomene, sukūrė ne tik garso takelį būsimam filmui, bet ir pilnavertę koncertinę avangardinio džiazo programą „Vilniaus pokeris“, kurią atliko ,,Vilnius JAZZ Ensemble”. Tad jubiliejaus proga Vilnius gavo unikalią džiazo kompoziciją, kuri atspindi nuolat besikeičiantį ir moderniu išliekantį miesto veidą. Vilniaus širdis plaka džiazo ritmu.

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.