Vilniaus muziejus kviečia klausytis miesto ir mėsos istorijų

Vokiečių gatvėje prieš mėnesį duris atvėręs Vilniaus muziejus kviečia klausytis kviestinių lektorių paskaitų apie mėsą, miestą ir istoriją. Muziejus pristato keturių virtualių renginių ciklą, kurio metu bus pristatomi muziejuje veikiančią parodą papildantys pasakojimai.

Šių metų balandį–birželį Vilniaus muziejus kviečia visus kartu tyrinėti margą miesto, maisto ir istorijos audinį – nuo žydų mėsininkų senajame Vilniuje ar kitų žemynų skerdyklose dirbančių migrantų iš Lietuvos, iki miesto gyvenimo per mikroistorijos prizmę. Renginiais Vilniaus muziejus tęsia šiuo metu vykstančioje parodoje „Nuo mėsinės iki muziejaus. Vieno namo istorija“ plėtojamas temas ir perkelia parodos pasakojimą į kompiuterių ekranus.

 

Artimiausi renginiai 

 

„Viename name telpantis miestas“

Pokalbis apie skirtingų mastelių Vilniaus istoriją su dr. Rasa Antanavičiūtė, dr. Aivu Ragausku ir dr. Martynu Jakuliu. Moderuoja Povilas Andrius Stepavičius.

 

Data: 2021 06 06 22
Laikas: 19 val.
Vieta: Tiesioginė transliacija Vilniaus muziejaus feisbuko paskyroje

 

Kaip miesto istoriją gali atskleisti įdėmus žvilgsnis į vieną jo detalę? Ar vieno objekto mikrokosmosas savyje talpina pakankamai informacijos, kad padėtų suprasti platesnius fenomenus? Apie miestą, istoriją ir skirtingus pasakojimus išgirsite Vilniaus muziejaus tyrėjo-rinkinio kuratoriaus Povilo Andriaus Stepavičiaus moderuojamame pokalbyje su socialinės istorijos tyrėjais, istorikais dr. Martynu Jakuliu ir dr. Aivu Ragausku bei menotyrininke, Vilniaus muziejaus direktore dr. Rasa Antanavičiūte.

 

 

Paroda, pasakojanti vieno namo istoriją 

 

Šiuo metu Vilniaus muziejuje vyksta paroda, pasakojanti apie namą, kuriame įsikūrė muziejus. Parodos kuratoriai teigia net neįsivaizdavę, kokią spalvingą istoriją slėpė šis pastatas. Net kelis šimtus metų šiame pastate veikė Vilniaus skerdėjų-mėsininkų krikščionių cecho būstinė.

Čia taip pat veikė mėsinės, įvairios krautuvėlės, o laisvos patalpos buvo nuomojamos. Tarpukariu pastatas ir toliau buvo svarbus Vilniaus amatininkams, o jo ryšiai su sostinės cechais galutinai nutrūko tik 1940 metais. Po Antrojo pasaulinio karo čia apsigyveno nauji gyventojai. 1990-aisiais pirmasis aukštas vėl tapo komercinės veiklos vieta – čia atsidarė ir kurį laiką veikė legendinė parduotuvė „LondVil“ , savo veiklą pradėjo vienas didžiausių prekybos centrų IKI. Patalpos ne sykį keitė savo išvaizdą ir paskirtį, kol galiausiai čia įsikūrė Vilniaus muziejus.

Parodos lankytojų laukia pasakojimai apie skerdėjų-mėsininkų cecho – viduramžiais susikūrusios „profesinės sąjungos“ – kasdienybę, miesto ir mėsos „santykius“, tai, kaip keitėsi šis namas ir jame gyvenę bei dirbę žmonės ir apie paties Vilniaus muziejaus istoriją.

Nors paroda jau atidaryta, įvairios šio pastato istorijos vis pasiveja Vilniaus muziejaus komandą. „Neseniai į muziejų netyčia, nieko apie mus nežinodamas užsuko prieš septyniasdešimt metų šiose patalpose su tėvais gyvenęs vyriškis ir papasakojo apie savo vaikystę pokario Vilniaus senamiestyje“, – pasakoja Vilniaus muziejaus direktorė Rasa Antanavičiūtė.

Muziejuje lankytojų lauks ne tik paroda, bet ir Vilnianos skaitykla, knygynas bei kavinė „Backstage Café“.

Rūpindamasis lankytojų sveikata Vilniaus muziejus kviečia lankytojus prieš ateinant į parodą užsiregistruoti muziejaus internetinėje svetainėje – vienu metu patalpose gali lankytis 14 žmonių, taip pat muziejaus patalpose laikytis saugių atstumų, teisingai dėvėti veido kaukes bei dezinfekuoti rankas.

Paroda „Nuo mėsinės iki muziejaus. Vieno namo istorija“ Vilniaus muziejuje veiks iki birželio 27 dienos.

 

Apie Vilniaus muziejų

 

Vilniaus muziejus – nauja sostinės pažinimo erdvė, miesto gyventojams ir svečiams pristatanti unikalius ir dar nežinomus, tačiau aktualius pasakojimus bei miesto istorijas.

Dinamiškas ir nuolat besikeičiantis, kaip ir pats miestas, muziejus kasmet planuoja pristatyti po 2–3 parodas, grįstas autentiškais miesto gyvenimo tyrimais. Išskirtinai Vilniui skirtas muziejus kviečia įdėmiau įsižiūrėti į mus nuolat supančią aplinką ir joje išvysti ką nors įdomaus ir netikėto.