Tuskulėnų memoriale suskambėjo ukrainiečių kompozitorės pasaulinė premjera

Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekso koplyčioje-kolumbariume suskambėjo ukrainiečių kompozitorės Annos Korsun šiai vietai sukurto kūrinio penkioms violončelėms pasaulinė premjera.

Į dar vienus festivalio „Muzika erdvėje“ Vilniaus 700-ajam jubiliejui skirto ciklo „Muzika Vilniui“ renginius susirinkę klausytojai kartu susipažino ir su įvairiapusę miesto istoriją menančia vieta. Vilniaus rotušėje taip pat buvo pristatytas kompozitorės kūrybos pasaulį atskleidžiantis portretinis koncertas.

Anna Korsun: „Atėjau į šią erdvę ir ji mane iš karto sužavėjo“

Vokietijoje gyvenanti ukrainietė Anna Korsun – jau ketvirtoji kompozitorė, kurios muzika Vilniui pristatyta šiame renginių cikle. Kaip teigia į sostinę jau antrąkart atvykusi kūrėja, jai ypač malonu ir didelė garbė tokia proga lankytis Lietuvoje, sukurti kūrinį ir jį pristatyti sostinės publikai.

„Esu labai laiminga būdama šiandien čia. Prieš metus lankydamasi Vilniuje apžiūrėjau daug įvairių vietų. Galiausiai, atėjau į šią erdvę ir ji mane iš karto sužavėjo bei įkvėpė – ją nedvejodama ir pasirinkau. Šiai koplyčiai-kolumbariumui skirto kūrinio penkioms violončelėms pavadinimas „Spettri“ turi keletą reikšmių – šmėklos, dvasios arba šviesos spektras“, – prieš išgirstant pasaulinę premjerą susirinkusiems pasakojo kompozitorė.

Vieta, kurią pasirinko Anna Korsun, iš tiesų intriguojanti. Čia susijungia tiek šviesi, tiek skaudi mūsų šalies ir miesto atmintis. Tuskulėnų rimties parko memorialinis kompleksas yra Okupacijų ir laisvės kovų muziejaus padalinys, priklausantis Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centrui. Į renginius susirinkusius klausytojus sveikindama memorialinio komplekso vadovė Dovilė Lauraitienė priminė šios vietos istoriją.

„Muzika skambėjo Didžiojo kunigaikščio menėse, vėliau persikėlė į didikų dvarų rūmus – tai buvo neatsiejama jų gyvenimo dalis. Tuskulėnų dvaras – ne išimtis. XIX amžiaus viduryje jis klestėjo kaip kultūros ir meno židinys. Čia atvykę kompozitoriai, menininkai, rašytojai galėjo laisvai kurti ir reikšti savo idėjas.

Tačiau XX amžiaus viduryje istorija pasikeitė: čia sovietinio laikotarpio metu represinės struktūros slėpė savo nusikaltimus, o atkūrus Lietuvos valstybės nepriklausomybę buvo surastos masinės kapavietės. Nutarta įamžinti šią vietą bei įkurti Tuskulėnų rimties parko memorialinį kompleksą ir pastatyti išskirtinį statinį – koplyčią-kolumbariumą“, – apie 2004 metais po žeme įkurtą atminimo vietą pasakojo D. Lauraitienė.

D. Lauraitienė: „Tai ženklas, kad esame svarbūs ir reikalingi“

Džiaugdamasi, kad muzikinį kūrinį apsispręsta kurti būtent šiai vietai, memorialinio komplekso vadovė dėkojo kompozitorei: „Norėčiau padėkoti autorei už nepaprastą dovaną, nes mes jos dėka tapome vienu iš septynių išskirtinių erdvių. Taip pat už tai, kad jos mums skirta dovana – tai ženklas, kad esame svarbūs ir reikalingi.“

Pasaulines premjeras atliko talentingų muzikantų kolektyvas „Cello Club“, susibūręs vos prieš keletą metų, tačiau jau spėjęs surengti ne vieną publikos puikiai įvertintą koncertą bei pristatyti įspūdingų muzikinių programų.

Šalia pasaulinių premjerų įvyko ir plačiau su Annos Korsun kūryba supažindinantis koncertas Vilniaus rotušėje. Kartu su kompozitore buvo nuspręsta sostinės publikai pristatyti jos 2022 metais sukurtą beveik valandos trukmės kompoziciją „In the Cage“ (liet. „Narve“) styginių kvartetui ir metalinei konstrukcijai.

Emocionalus ir dėmesį prikaustęs kūrinys – kompozitorės savijautos muzikinė refleksija, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą. Kūrinį atliko „LENsemble Vilnius“ muzikantai – Lora Kmieliauskaitė (smuikas), Ingrida Rupaitė (smuikas), Monika Kiknadzė (altas), Arnas Kmieliauskas (violončelė).

Laukia lenkų kompozitorės A. Zubel premjera

„Muzika Vilniui“ iki liepos 6-osios pristatys dar tris visame pasaulyje atliekamus kompozitorius – Agatą Zubel, Beatą Furrerį ir Michaelą Gordoną, kurie, pasirinkę tam tikrą Vilniaus vietą, būtent jai sukūrė naujus kūrinius.

Birželio 17 d. sostinės klausytojai išgirs lenkų kompozitorės Agatos Zubel pasaulinę premjerą. Kūrėja nusprendė sujungti dabarties ir praeities Vilnių muzikiniu tiltu. Jos performatyvus kūrinys „Connect 2” visą dieną bus atliekamas „K29” verslo centre ir Gedimino pilies bokšte. Klausytojai savo pasirinktu laiku galės aplankyti abi vietas – ne tik išgirsti kūrinį, bet ir susipažinti su erdvėmis.

Kitą dieną, birželio 18-ąją, kaip įprasta, publikos lauks pažintis su platesne kompozitorės kūryba portretiniame koncerte Vilniaus rotušėje.

By using this site, you consent to the use of cookies for analytical purposes, advertising and personalized content. For more information, read here.