Leiskitės atminimų takais po Vilniaus Didžiąją sinagogą

Ruošiantis artėjančiam Vilniaus 700 metų jubiliejui verta prisiminti, kad Vilnius visuomet buvo daugiakultūris miestas. Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas savo laiškuose atvykti į Vilnių kvietė amatininkus ir pirklius iš visos Europos. Apsigyvenę Vilniuje jie ne tik kūrė miestą, bet ir išlaikė savo religijas.

Kviečiame pasižvalgyti po Vilniaus Didžiąją sinagogą. Nors pats pastatas neišliko, tačiau garsas apie ją sklinda iki šių dienų.

Vilniaus Didžioji sinagoga pastatyta dar XVI a. pabaigoje. Šie pirmieji maldos namai buvo mediniai, iki 1633 m. Karalius Vladislovas IV Vaza leido žydų kvartale pastatyti mūrinę sinagogą. Į ją vienu metu galėjo sutilpti net 5000 žmonių. Kyla klausimas, kaip tai pavyko įgyvendinti, kai sinagoga negalėjo būti aukštesnė už miesto bažnyčias? Pažvelgus iš išorės buvo matyti trijų aukštų pastatas, tačiau įžengus vidun išaiškėdavo visa paslaptis – pora sinagogos aukštų buvo po žeme.

Vilniaus Didžiąją sinagogą po Antrojo pasaulinio karo sunaikino sovietai, tačiau garsas apie šiuos maldos namus netyla. Sinagogos interjerą savo paveiksle įamžino žymus dailininkas Markas Šagalas. Iki šių dienų Valstybiniame Vilniaus Gaono žydų muziejuje yra išlikusios sinagogos šventosios arkos durys, kantoriaus piupitras ir kartušas su Dievo įsakymų plokštėmis. Pasižvalgykite po itin detaliai virtualioje erdvėje atkurtą Vilniaus Didžiąją sinagogą ir leiskite istorijai atgyti prieš jūsų akis.

 

Vilniaus Didžiosios sinagogos kompleksas iš paukščio skrydžio

Kokius vaizdus XIX–XX amžiuje matė vilniečiai, žengdami pro Vilniaus Didžiosios sinagogos vartus, ir kaip ji atrodė žvalgantis pro miesto stogus? Pamatykite ir pajuskite patys.

 

Vilniaus Didžiosios sinagogos komplekso kiemelis

Koks gyvenimas virė Vilniaus Didžiosios sinagogos kieme? Užeikite ir pasijusite lyg būtumėte Šiaurės Jeruzalėje.

 

Vilniaus Didžiosios sinagogos interjeras

Kaip iš tiesų atrodė legendomis apipintas Vilniaus Didžiosios sinagogos interjeras ir visa jos architektūra? Pasiruoškite išvysti stulbinantį grožį.

 

Prieš Antrąjį pasaulinį karą Vilniuje veikė 135 žydų maldos namai, o seniausia ir pati žymiausia buvo Vilniaus Didžioji sinagoga, ištisus amžius traukusi į Vilnių judaizmo žinovus ir religinės tradicijos autoritetus iš visos Europos. Ji buvo ir Vilniaus kaip Šiaurės Jeruzalės simbolis. Atraskite turtingą ir savitą sinagogos architektūrą žvalgydamiesi po istorinį kompleksą. Jūsų laukia įdomūs atradimai.