Kelionė į Vilniaus praeitį: Aukštutinė ir Žemutinė pilys

Artėjant Vilniaus 700 metų jubiliejui dažnai prisimenami ypatingieji Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškai. Tiesa, greičiausiai jis juos parašė ir išsiuntė ne iš Gedimino pilies bokšto, kurį šiandien laikome miesto simboliu. Tuo metu Vilnius atrodė visiškai kitaip, ir bokštas – tik romantiškas anų laikų likutis, slepiantis didingų praeities pilių istoriją ir pačią Vilniaus gimimo legendą.

Manoma, kad Aukštutinė pilis, kurios liekanos ant kalno matyti ir šiandien, buvo pastatyta toje vietoje, kurioje Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas sapne išvydo staugiantį geležinį vilką. Pirmąkart Gedimino pilį 1414 m. išsamiai aprašė prancūzų diplomatas Ghillebert de Lannoy.   Žemutinė pilis – viena pagrindinių LDK valdovų rezidencijų, kur vyko daug visai Europai svarbių istorinių įvykių. Didžiausiais LDK kultūrinio ir materialinio klestėjimo laikais – XVI a. ir XVII a. pradžioje –  valdovai gražino ir puoselėjo  Žemutinę pilį, jos priežiūrai ir rekonstrukcijai kvietėsi italų menininkus, todėl pilis keitė savo išvaizdą. Iš gotikinių rūmų ji pavirto renesanso perlu, vėliau įgijo baroko akcentų. XVII a. vid. Maskvos kariuomenė rūmus nuniokojo, o XVIII a. pab. – XIX a. pr. ir visiškai sugriovė. Tačiau ne viskas buvo prarasta. Pasivaikščiokite po senojo Vilniaus pilis, pamatykite jos šių dienų vaizdą ir daugiau sužinokite apie čia virusį gyvenimą.

Aukštutinė pilis iš paukščio skrydžio

Kaip 15–16 amžiuje atrodė Gedimino kalnas ir koks buvo tų laikų Gedimino bokštas? Pamatykite šį visą didingą kompleksą.

 

Aukštutinė ir Žemutinė pilys iš paukščio skrydžio

Gal klaidžiojate po rekonstruotą Vilniaus Žemutinę pilį, o gal nukeliavote kelis šimtmečius į praeitį? Atraskite tų laikų ir šių dienų pilies skirtumus.

 

Aukštutinė ir Žemutinė pilys iš žmogaus kelionės pėsčiomis perspektyvos

Gal klaidžiojate po rekonstruotą Vilniaus Žemutinę pilį, o gal nukeliavote kelis šimtmečius į praeitį? Atraskite tų laikų ir šių dienų pilies skirtumus.

 

Gedimino bokštas ne veltui yra miesto simbolis. Nors šis bokštas – tik itin nedidelis iki šių dienų išlikęs senosios istorijos liudininkas, kadaise buvęs milžiniško architektūrinio komplekso dalimi, jis daug šimtmečių stebėjo miesto augimą, matė jo didybę ir kaitą. Leisdamiesi į virtualią kelionę galite pamatyti, kurioje tiksliai vietoje gyveno LDK valdovai ir buvo priimami sprendimai, nutiesę kelią šiandienos Lietuvai. Aukštutinė ir Žemutinė pilys – Lietuvos valstybingumo simbolis, kurio didybė kadaise kėlė Europos pagarbą.